Izvor: Politika, 18.Okt.2010, 17:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izmene zakona o PIO na štetu žena
BEOGRAD – Predložene izmene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju koje se odnose na povećanje potrebnih godina staža za odlazak žena u penziju sa 35 na 38 godina neprihvatljive su sa ekonomskog i socijalnog aspekta, rečeno je na okruglom stolu u Medija centru.
Predsednica sekcije žena UGS „Nezavisnost” Dobrila Iličić kazala je da su pored velike nezaposlenosti mladih, žene u najnepovoljnijem položaju jer se njihovo zapošljavanje često uslovljava odlaganjem >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << rađanja.
Ona je, na okruglom stolu koji su organizovale sekcije žena UGS „Nezavisnost” i Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS), rekla da su njihova radna mesta zbog toga nesigurna i sve više žena ima ugovore na određeno vreme.
Iličić je kazala da su sektori u kojima su žene ranije zapošljavane sada „na udaru” reformi, da se u njima smanjuju radna mesta ili otpuštaju radnici.
Ona je ukazala da je u periodu ekonomske krize veliki broj žena starosti oko 45. godina ostao bez posla, a da su neka istraživanja u Boru, Kragujevcu i Nišu pokazala da one koje su izgubile posao teško dolaze do novog zaposlenja. Članica Komisije UN za ekonomski položaj žena Mirjana Dokmanović kazala je da su žene u Srbiji izložene ekonomskoj, socijalnoj nesigurnosti, kao i diskriminaciji, nasilju i siromaštvu.
Ona je navela da one u proseku za 15 odsto manje zarađuju od muškaraca, a da imaju i 20 odsto manju penziju od njih.
Žene duže od muškaraca čekaju na nalaženje posla i teže napreduju na rukovodeće položaje, navela je Dokmanović ukazujući na istraživanja iz 2006. godine koja su pokazala da 17 puta više žena nego muškaraca nije moglo da nađe posao u punom radnom vremenu zbog brige o deci i drugih obaveza.
„Nepovoljan položaj žena u ekonomiji nije dovoljno vidljiv zato što zvanična statistika ne iskazuje stanje u sivoj ekonomiji”, kazala je Dokmanović.
Stručna saradnica za ekonomska i socijalna pitanja Zlata Zec iz UGS „Nezavisnost” kazala je da sindikati podržavaju reforme socijalnog sistema, ali one koje će ispuniti osnovne ciljeve i koji su navedeni kao razlog za reforme. „Podržavamo reforme koje će doprineti boljitku, poboljšanju materijalnog i ekonomskog položaja, kao one koje doprinose konceptu humanog razvoja društva”, navela je ona.
Reforme ne bi trebalo da idu na uštrb socijalne izdržljivosti, navela je Zec i dodala da reforma socijalnog sistema treba da obezbedi samoodrživost sistema i da utiče na unapređenje životnog standarda budućih i sadašnjih korisnika prava na PIO.
Prema njenim rečima, reforma treba da podrazumeva i podizanje efikasnosti penzijske administracije, dodajući da od 2000. godine nijedan od tih ciljeva nije ispunjen i da se standard neprestano pogoršava.
Tanjug
objavljeno: 18/10/2010







