Izvor: Capital.ba, 07.Sep.2015, 19:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Poreski prihodi „kraći“ 168 mld evra zbog utaje PDV-a
PARIZ, Vrijednost utaje poreza na dodatnu vrijednost (PDV) u 26 zemalja članica Evropske unije (EU) u 2013. godini procjenjuje se na 168 milijardi evra, saopštila je Evropska komisija (EK).
U 15 država EU, među kojima su Francuska, Irska, Letonija i Slovačka, 2013. je zabilježeno poboljšanje ubiranja PDV-a, dok u 11 zemalja među kojima su Njemačka, Italija, >> Pročitaj celu vest na sajtu Capital.ba << Grčka, Estonija i Poljska došlo do pogorošnja u tom pogledu.
Kako je objašnjeno na zvaničnom sajtu EK, pomenuta lista nije obuhvatila Kipar, budući da ta zemlja zbog krize u kojoj je bila nije raspolagala validnim statističkim podacima, a izostavljena je i Hrvatska koja se Uniji priključila tek u drugoj polivini te godine.
EU je u posmatranoj godini (2013), usled utaje i raznih drugih zloupotreba plaćanja PDV-a izgubila 15,2 odsto poreskih prihoda, odnosno 168 milijardi evra, prenosi AFP.
Francuska je 2013. zbog utaje PDV-a bila na gubitku 14 milijardi evra a Njemačka 25 milijardi, navodi se u izvještaju EK.
„Najnoviji izvještaj EK još jedanput naglašava potrebu za ozbiljnom reformom sistema PDV-a„, prokomentarisao je evropski komesar za ekonomske i finasijske poslove, Pjer Moskovisi, podsjetivši da je to jedan od gorućih problema sa kojim se Komisija bavi u posljednje vrijeme. Tanjug
Pogledaj vesti o: Pariz
















