Izvor: B92, 14.Jul.2013, 13:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Softbol na OI za devojačke snove"
Predsednik Međunarodne softbol federacije Don Porter rekao je da bi vraćanje tog sporta u olimpijski program uvećalo vrednost Igara.
On smatra da bi to takođe pružilo priliku mladim ženama širom sveta da ostvare svoje sportske snove.
Međunarodni olimpijski komitet (MOK) će osmog septembra u Buenos Ajresu odlučiti koji sport će uvrstiti u program za Olimpijske igre 2020. godine.
Međunarodne federacije softbola i bejzbola su se udružile i zajedničkom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kampanjom pokušavaju da ubede MOK da ih uvrsti na Igre.
Softbol se prvi put igrao na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. godine. Selekcija SAD osvojila je tada zlatnu medalju, zatim 2000. godine u Sidneju i četiri godine kasnije u Atini.
Reprezentacija Japana je pobedom nad SAD u finalu Igara 2008. godine u Pekingu osvojila zlatnu medalju i to je bilo poslednji put da se softbol igrao na Olimpijskim igrama, nakon što je MOK 2005. godine odlučio da izbaci softbol i bejzbol iz takmičarskog programa.
Porter je rekao da je, posle te odluke MOK-a, dobio stotine imejlova od devojčica i žena širom sveta koje su izrazile tugu i razočaranje što su izgubile priliku da se jednog dana takmiče na Olimpijskim igrama.
"Svi koji su imali i imaju veze sa softbolom i bejzbolom žele da se vratimo na Olimpijske igre. To je za nas najvažnije. Shvatamo ekonomske probleme, ali trebalo bi svi da pročitaju te imejlove, držim ih na stolu. Zbog toga ne smemo da odustanemo", izjavio je on.
Porter je prvobitno bio protiv ideje da se udruže softbol i bejzbol, ali je promenio mišljenje posle razgovora s čelnicima MOK, koji su mu rekli da bi to bilo dobro.
"Softbol je sport koji se igra širom sveta. Bejzbol i softbol igra preko 50 miliona dečaka, devojčica, muškaraca i žena. Kada smo udruženi, mi smo najbrojniji sportovi, a nismo u olimpijskom programu", rekao je Porter.
Pogledaj vesti o: Olimpijske igre
"Softbol na OI za devojačke snove"
Izvor: B92, 14.Jul.2013
Predsednik Međunarodne softbol federacije Don Porter rekao je da bi vraćanje tog sporta u olimpijski program uvećalo vrednost Igara...On smatra da bi to takođe pružilo priliku mladim ženama širom sveta da ostvare svoje sportske snove...Međunarodni olimpijski komitet (MOK) će osmog septembra...






