Neizvesna budućnost sinhronog plivanja u Vojvodini

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Nov.2017, 13:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Neizvesna budućnost sinhronog plivanja u Vojvodini

Sinhrono plivanje je verovatno i jedini olimpijski sport, za čije treniranje u Vojvodini ne postoji nijedan klub. Šteta je utoliko veća jer je reč o atraktivnom sportu koji mnogi nazivaju "balet na vodi" i čija popularnost u svetu svakodnevno raste.

Sinhrono plivanje je zaživelo u Srbiji pre skoro 50 godina, međutim, trenutno su aktivna samo dva kluba u Beogradu i Nišu.

"Bilo je pokušaja da se osnuju klubovi u Kragujevcu i Kruševcu, ali nisu urodili plodom, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << tako da sada postoje 3 kluba u Nišu i 9 klubova u Beogradu", kaže Snežana Sokolović, trener Kluba sinhronog plivanja "11. april" u Beogradu.

"U pitanju je olimpijski sport, a ujedno i jedan od najkompleksnijih koji sadrži elemente gimnastike, baleta, plivanja i ronjenja", objašnjava Snežana i dodaje da je od ove godine ovaj sport doživeo i promenu naziva, pa je od "Synchronized swimming" nastao "Artistic swimming".

Taj sport se sastoji od figura, sastava i slobodnih sastava, a za seniorsku kategoriju postoje tehnički sastavi. U pogledu kategorija postoje pioniri, kadeti, juniori i seniori, ističe Snežana.

Reprezentacija redovno učestvuje na svim velikim takmičenjima, a ove godine je bilo održano Evropsko prvenstvo za juniore u Beogradu, na Tašmajdanu, a nastupale su devojke koje će stasati za Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine.

"Seniorke su nastupale na Svetskom prvenstvu u Mađarskoj, i to u kategoriji solo i duet, a ostvarile su rezultat od 72 boda, što je i naš najbolji rezultat na međunarodnim takmičenjima", ističe Sokolovićeva, dodajući da je reč o Neveni Dimitrijević i Jeleni Kontić, koje su mlade nade tog sporta.

Zanimljivo je da je od Kazanja 2015. godine ovaj sport postao mešoviti, tj. počeli su da nastupaju i muškarci u njemu.

"Za sada su to dueti, odnosno "mix duet", gde muškarci imaju svoje elemente, a jako brzo se uključuju u ovaj sport", kaže Snežana.

Kada je reč o budućnost tog sporta, trener Snežana Sokolović smatra da je mnogo otvorenih pitanja i problema u sinhronom plivanju, pa ističe nedostatak uslova za njegov razvoj u našoj zemlji.

"Nama su potrebne gimnastičke sale, devojkama koje skaču potrebni su bazeni sa sunđerima, kao i poseban trener za skokove. U Beogradu je zakup skup, mnogo klubova ima, tako da su termini po 3 do 4 puta nedeljno po sat vremena, što je na nivou rekreacije. Sa druge strane, van Beograda su uslovi mnogo bolji, ali je problem što nemamo trenere koji bi radili u drugim gradovima", iskrena je Snežana.

Javlja se i problem sa školicama sporta, koje su dobre za decu, ali je njihova loša strana što deca ostaju u njima predugo, a kad se odluče za sinhrono plivanje, to obično biva jako kasno.

"Devojčice sa 12 ili 13 godina preskaču pionirsku kategoriju, te ulaze u kadetsku kategoriju bez ikakvog znanja o ovom sportu, a da bi se dete pravilno formiralo i razvijalo, u ovom sportu potrebno je da se u tom dobu već ima nekoliko godina treniranja", kategorična je Snežana Sokolović.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.