Izvor: Radio 021, 26.Dec.2018, 10:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zašto se rodi više dečaka nego devojčica svake godine?

Da li je to samo pitanje evolucije ili je nešto drugo?

Getty ImagesRodi se 105 dečaka na 100 devojcica

Svake godine se rodi više dečaka nego devojčica u Engleskoj i Velsu, ali i u Srbiji. To je činjenica. Ali, pitanje je - zašto?

Statistika se vodi od 1838. godine, a od tada se, po pravilu, u porodilištima više čuje plač dečaka.

Nijedne godine odnos nije bio drugačiji.

Tako je 2017. godine u Engleskoj i Velsu rođeno 348.071 >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << muške rece i 331.035 ženske - razlika je od oko 17.000.

I u Srbije je iste godine rođeno 64.894 dece od kojih su 33.321 bili dečaci, dok je devojčica bilo 31.573, podaci su Republičkog zavoda za statistiku. Nekih godina razlika je bila i do 2.000.

Ovaj obrazac se ponavlja već 180 godina, pa je računica sledeća - na svakih 105 dečaka, rodi se 100 devojčica.

Slično je i u drugim zemljama sveta, iako u onim poput Indije i Kine odnos postaje još veći u korist rođenih dečaka jer je muško potomstvo poželjnije. Ovaj problem je u regionu posebno izražen u Crnoj Gori, gde se na 109 dečaka poslednjih 20 godina rađa - svega 100 devojčica, prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore Monstat.

Još više iznenađujuće to što je ovaj odnos takav od 17. veka.

Getty ImagesIako se dečaci više rađaju, devojčice duže žive

Ali zašto se rađa više dečaka nego devojčica - i dalje nije potpuno jasno, iako postoji nekoliko teorija.

Sve je u evoluciji

Prva teorija je evoluciona koja kaže da je za postizanje jednakog broja muškaraca i žena u odrasloj dobi - potrebno da se rodi malo više muškaraca.

To je zato što je biti muškarac opasna stvar, odnosno dečaci više umiru u detinjstvu od devojčica, a slične su statistike i u drugim fazama života. Do smrti više dolazi i zbog nesreća, samoubistava i zdravstvenih problema.

„U svakom dobu, u skoro svakom trenutku i na svakom mestu, muškarac je u većem riziku od smrti nego žena", kaže profesor Dejdiv Stajnsajt, vanredni profesor statistike na Univerzitetu u Oksfordu.

Beograd: Još jedan protest „Mame su ljute", uprkos snegu Majke koje će se poroditi u pogrešno vreme Mazite bebe, to im umanjuje bol

Dakle - više muškaraca nego žena na početku života znači jednak broj muškaraca i žena u odrasloj dobi, po ovoj teoriji.

U stvarnosti, odraslih žena je više nego odraslih muškaraca u Velikoj Britaniji, prema podacima Odeljenja za nacionalnu statistiku. Žene ujedno i žive duže.

Spermatozoidi i tajming

Postoji mnogo različitih faktora koji bi mogli da odrede da li su spermatozoidi sa Y hromozomom brži od onih sa X hromozomom u trci za oplodnju.

To uključuje starost roditelja, ciklus ovulacije žene, nivo stresa, dijetu i seksualni položaj.

Getty Images

Jedna popularna teorija podrazumeva da se šanse za dobijanje devojčice povećavaju kada roditelji imaju seksualni odnos nekoliko dana pre ovulacije, a zatim se suzdrže od odnosa. U tom slučaju spematozoidi sa X hromozomom imaju veću šansu da nadžive svoje nazovi kolege - odnosno spermatozoide koje nose Y hromozom.

Nasuprot tome, ako do seksualnog odnosa dođe u vreme ovulacije ili nakon nje, najbolji plivači stižu do jajne ćelije, a više se statistički rađaju dečaci.

Roditelji možda veruju u ovu tehniku dolaska do devojčice, ali naučnici kažu da ima malo dokaza za nju.

Tu su i neka istraživanja koja ukazuju da okolnosti pod kojim su začeta deca mogu da odrede i pol. Tako se veruje da, ako su roditelji pod stresom, to može da uzrokuje rađanje devojčice ili pak, ako roditelji žive u ratnom području - pre će se roditi dečak.

Opstanak u materici

Ako sve ove teorije i verovanja ne utiču na pol - da li on onda zavisi od trudnoće?

Neka istraživanja pokazuju da je veća verovatnoća da će ženska deca biti izgubljena tokom rane trudnoće, ali druge studije su pokazale da su muški fetusi krhki kasnije u trudnoći i dovode do više mrtvorođenih.

Naučnici kažu da je teško utvrditi šta se zapravo dešava i zašto.

Ono što znamo je - da se rađa više dečaka.

Autor: BBC News na srpskom

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.