Izvor: Radio 021, 17.Dec.2019, 17:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zajednička sednica vlada Srbije i Slovenije u Novom Sadu

Peta zajednička sednica vlada Srbije i Slovenije, prva otkako slovenačku vladu predvodi Marijan Šarec održava se danas u Novom Sadu.

Ispred sedišta Pokrajinske vlade u Novom Sadu jutros ga je dočekala premijerka Ana Brnabić, a ministri su održali više bilateralnih sastanaka.

Slovenački premijer Marijan Šarec izjavio je da je zastoj u politici proširenja EU neproduktivan i ne doprinosi stabilnosti u regonu i dodao da se Slovenija zalaže za nastavak >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << proširenja uz poštovanje vladavine prava.

"Mora postojati proaktivan pristup od strane EU. Mi smo ubeđeni da je mesto ovog celog regiona u EU i ne postoje druge alternative. Želimo proširenje uz poštovanje vladavine prava, i podsećamo da je " to i ekonomski i socijalno važan proces, zato ćemo da nastavimo da nudimo podršku Srbiji", kazao je Šarec posle zajedničke sednice srpske i slovenačke vlade.

Slovenija među najvećim investitorima u Srbiji

Predsednica vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da Slovenija spada među najveće investitore u Srbiji, a slovenački kapital prvazilazi milijardu i sto miliona evra.

Nakon zajedničke sednice vlada Srbije i Slovenije, ona je rekla da u Srbiji posluje 1.500 kompanija sa slovenačkim kapitalom, koje zapošljavaju oko 25.000 ljudi, te da je trgovina u stalnom usponu, a spoljno trgovinska razmena tokom 2018. bila je 1,6 milijardi evra.

Predsednica Vlade Srbije je rekla da je već u prvih šest meseci 2019. godine ta razmena za tri odsto veća nego u istom periodu prošle godine.

"Postoji kontinuiran rast investicija iz Srbije u Sloveniji takođe, a dogovaramo akcioni plan za zajednički nastup na trećim tržištima. Naša i politička i ekonomska saradnja u ovom momentu su na najvišem mogućem nivou, bez otvorenih pitanja", kazala je Brnabić nakon sednice.

Ona je zahvalila slovenačkoj strani na četiri stvari, a prva je podrška EU integracijama Srbije, pomenuvši da iz Slovenije dolazi najveći broj eksperata koji pomažu srpskim zvaničnicima u usaglašavanju pravnih tekovina sa Evropom.

"Druga zahvalnost je na pokrenutoj mini Šengen inicijativi, koji bi trebalo da obezbedi ekonomski i svaki drugi napredak, treća za posetu Visokim Dečanima na Kosovu, a četvrta na pokrenutim razgovorima o učenju srpskog jezika u osnovnim školama u Sloveniji, što bi moglo da počne od sledećeg septembra", rekla je Brnabić.

Premijer Slovenije Marjan Šarec rekao je da je ovo šesta sednica dve vlade i da je to postalo "tradicionalni susret, koji jača saradnju u svim oblastima i na zajednickim projektima".

"Jedini imamo ovakve susrete i želimo da unapredimo saradnju, pa smo tako sada razmenili mišljenja i targetirali teme u kojima su obe vlade komplemetrane. Na sednici je bilo je pitanja o evropskoj perspektivi Srbije i identifikovali smo oblasti gde bismo želeli da postignemo brzi napredak", rekao je Šarec.

On je kazao da je potpisan protokol o saradnji policije iz obe zemlje u oblasti upravljanja migracijama, te da će Slovenija nastaviti da salje policiju u Srbiju. Kako je objasnio, poljoprivreda i ruralni razvoj bile su druga najvažnija tema sastanka, a Slovenija želi da nastavi podršku u prenošenju znanja i iskustava.

Šarec: Srbija jak partner u kontrolisanju migrantske krize

Jedan od tema bili su i migranti, a Šarec je naveo da su se Srbija i Severna Makedonija u najvećem talasu migrantske krize pokazale kao jaki partneri i uradile su veliki posao u zaustavljanju ilegalne migracije.

"Naše policijske jedinice su na granici Grčke i Severne Makedonije i znamo da migranti dolaze iz EU u države koje nisu članice. U Severnoj Makedoniji ako ne bude ništa od datuma za pregovore ovog proleća, možemo očekivati da će pasti volja te zemlje da štiti granice EU, jer su oni preduzeli velike napore kada je talas bio najveći, kao i Srbija", upozorio je Šarec.

Ponovio je da su Srbija i Severna Makedonija učinile mnogo napora u migrantskom talasu, i da sada EU i Fronteks treba da budu učinkoviti ukoliko na proleće krene novi talas.

Autor: Beta

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.