Izvor: Radio 021, 31.Jan.2019, 10:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

VIDEO: U Čikagu pale šine da se ne zalede

Radnici čikaške železničke mreže "Metra" počeli su da pale šine kako bi ih zagrejali i sprečili da sneg i led zablokiraju skretnice i da grad, koji su pogodile rekordno niske temperature, ostavi bez ove vrste saobraćaja.

List "Čikago tribjun" piše da sistem grejača na gas koji su od ranije postavljeni uz skretnice i koriste se i tokom "normalnih" zimskih meseci, izaziva male, kontrolisane požare koji tope nagomilani led.

"Jahu njuz" prenosi da su objavljeni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << video snimci na kojima se vidi ovaj, kako ga sajt naziva, spektakl.

"Stvaaaarno je hladno! Toliko je hladno da pale železničke šine u Čikagu da bi sprečili da se smrznu", piše uz snimak koji je na Fejsbuku objavila televizijska stanica "WISN 12 njuz" iz američke savezne države Viskonsin.

Rekordno niske temperature od -32 stepena Celzijusa izmerene su u Čikagu u sredu, najhladnijeg dana u poslednjih 35 godina. Hladni severni vetar ovom minusu je dodao još dvadesetak stepeni, tako da je subjektivni osećaj hladnoće bio kao da je 53 stepena ispod nule.

Zabeležena je i prva žrtva smrzavanja u gradu Milvokiju u Viskonsinu, gde je u utorak jedan muškarac pronađen smrznut u garaži.

Zbog velike hladnoće do sada je u nekoliko država umrlo najmanje pet osoba, javlja Glas Amerike.

Veliki broj stanovnika odlučio se da ostane kući, dok Nacionalna meteorološka služba upozorava na nagli pad temperature i jedan od najhladnijih talasa u poslednjih nekoliko godina.

Temperatura u Fargu u Severnoj Dakoti je -35 stepeni Celzijusa, a u Čikagu i Milvokiju -32. To je hladnije nego na Antarktiku gde je zabeležena temperatura od 31,7 stepeni ispod nule ili u Berou na Aljasci, najsevernijem gradu u SAD, gde je 20 stepeni ispod nule.

Međutim, to ne obuhvata faktor vetra zbog kojeg je u severnom delu Ilinoisa osećaj hladnoće 49,4 stepena ispod nule.

Ledeni talas pogodiće 250 miliona Amerikanaca, a 20 miliona će se suočiti sa temperaturama od 28 stepeni ispod nule ili niže.

Otkazane su stotine letova, uglavnom sa aerodroma u Čikagu, a u tom gradu je obustavljen i železnički saobraćaj.



Autor: Tanjug, Fonet

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.