Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Okt.2010, 20:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Usvojena Deklaracija Dunavske medijske mreže
NOVI SAD -
Posle višečasovne rasprave, konstruktivnih predloga učesnika i zanimljive druge plenarne sednice, učesnici Osnivačke konferencije Dunavske medijske mreže (Danube media network ili Da-Me) juče su u Novom Sadu aklamacijom usvojili predlog Deklaracije, izabrali predsednika i članove Saveta Stalne konferencije Da-Me i Predsednika, sekretara i članove Veća Dunavske medijske mreže.
Osnivanjem Saveta i Veća, napravljen je prvi korak jednog dugog putovanja na >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kojem svi predstavnici mreže imaju mogućnost da dogovorno odlučuju kako će Da-Me funkcionisati ubuduće - saglasili su se učesnici Konferencije.
Naglašeno je da je Dunavska strategija ozbiljan projekat i da će obuhvatiti sve učesnike koji imaju svest o tome da je to jedan akcioni plan koji zahteva dobru organizaciju i neprekidnu saradnju na svim poljima.
Za predsednika Stalne konferencije Da-Me mreže izabran je Nemac Peter Langer, inače koordinator Saveta podunavskih regija i gradova.
Prvi predsednik Saveta Mreže je predsednik Upravnog odbora Radio televizije Vojvodine Boris Labudović. Takođe, izabrani su i članovi Saveta i Stalne konferencije.
Deklaracijom je predviđeno da domaćin Dunavske medijske mreže bude Radio - televizija Vojvodine. Usvajanju dokumenata prethodila je kraća rasprava u kojoj su izražene nedoumice oko predstavljanja država ili medija u mreži. Preovladao je stav da je mreža otvorena za saradnju i da je usvajanjem deklaracije stvorena osnova za živu komunikaciju što je potvrdio i predsednk Stalne konferencije Peter Langer.
"Dogovoreno je da do naredne konferencije, najverovatnije na proleće, bude pripremljen okvir za programsku i tehničku saradnju medija u dunavskom regionu. Dunav je duga i mudra reka, sam Dunav je zapravo konfuzija svih ovih pitanja i ovih problema, a ovaj novi posao je velika čast i veliki izazov. Kada mi je pozicija pre izvesnog vremena predložena, malo sam razmišljao i znam da je moja sadašnja funkcija povezana sa Medijskom mrežom koju ćemo izgraditi", izjavio je Langer.
Josip Popovac, vd direktora HRT-a, zahvalio je domaćinima, RTV-u i direktoru Blaži Popoviću i svima koji su pripremili konferenciju.
"Da-Me će doneti u makroregiju Dunavsku mnogo dobra, povezaće nas, upoznati i što je najvažnije, podelićemo Vest, najvredniju robu na tržištu... Učićemo o životu, o željama, o svojim kulturnim, privrednim i svim drugim dobrima", rekao je Popovac.
Otvaranje konferencije
Plenarnom sednicom juče je u Novom Sadu, u Kongresnoj sali Novosadskog sajma, otvorena Osnivačka konferencija Dunavske medijske mreže (Danube media network ili DA-ME), projekat koji je pokrenula Radio-televizija Vojvodine (RTV) zajedno sa Fondacijom Sodalitas.
Konferenciju je otvorio Miodrag Koprivica, zamenik generalnog direktora RUV RTV, nakon čega se skupu obratio Blažo Popović, generalni direktor RUV RTV rečima: "Čitava dunavska Evropa od danas stanuje u Novom Sadu".
"Naša namera nije usamljeni glas jedne medijske kuće, već je u potpunosti proizašla najpre iz naše strategije razvoja, a potom i iz Dunavske strategije Republike Srbije. I Srbija i njena AP Vojvodina imaju poseban interes za razvoj dobrosusedskih odnosa, promociju ljudskih prava, razmene znanja, te prava nacionalnih manjina", istakao je Popović.
"U Srbiji ne postoji bolja adresa od RTV da se te težnje formulišu i predstave na prostoru naše države, ali i šire, u regionu na zadovoljstvo svih jer naša medijska kuća, da vas podsetim ili upoznam, emituje svoje programe na 10 različitih jezika. U godini u kojoj slavimo 61. godinu od početka emitovanja radijskog programa i 35 godina od osnivanja TV, verujemo da, zahvaljujući bogatom iskustvu, profesionalnom odnosu, nezavisnosti i doslednosti ideji služenja javnom interesu, možemo biti prepoznati kao pouzdan medijski centar i izvan granica Vojvodine. Uostalom, granice u komunikaciji odavno ne postoje jer čitava dunavska Evropa odavno stanuje ovde", zaključio je generalni direktor RTV-a.
Pajtić: Dunavska strategija razvojna šansa za budućnost Srbije
Izuzetna je čast da budemo domaćini jednog tako velikog evropskog projekta, naglasio je jedan od govornika predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić.
"Ponosni smo što će Novi Sad, na mapi dunavskih regiona biti obeležen kao centar Dunavske medijske mreže. Slobodna razmena informacija, afirmacija principa nezavisnih i slobodnih medija da obezbedi građanima pravo da budu informisani, znače istovremeno temelj razumevanja i saradnje u ovom delu Evrope", naglasio je Bojan Pajtić.
Ističući značaj Dunavske strategije za Srbiju, Bojan Pajtić je rekao da ona definiše i sam razvoj Evrope u budućnosti, ali da je nama Dunav važan, prvenstveno, zbog privrednih, infrastrukturnih i obrazovnih razloga.
"Dunavska strategija će omogućiti Srbiji korišćenje velikog broja zamašnih evropskih fondova, koji će omogućiti ulaganje u infrastrukturu, privredu, ekologiju i medije i to je nešto što ona, zbog svoje lošije ekonomske pozicije u odnosu na druge zemlje dunavskog regiona, mora da iskoristi", naglasio je Pajtić.
Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši rekao je na otvaranju da je Vojvodina "Evropa u malom, o kojoj se u Evropi malo zna". On je ocenio da je Da-Me velika šansa ne samo za RTV, već i za promociju Vojvodine u Evropi.
Učesnicima plenarne sednice obratili su se i delegat Evropske komisije u Srbiji Endrju Hedi, specijalni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin, kao i koordinator Saveta Podunavskih regija i gradova Peter Langer.
Kacin: DA-ME prilika za približavanje Srbije EU
Dunavska medijska mreža je odlična prilika za približavanje Srbije EU, i to je dobra poruka svim balkanskim zemljama koliko su mediji važni u negovanju regionalne saradnje, izjavio je na Osnivačkoj konferenciji Dunavske medijske mreže, specijalni izvestilac evropskog Parlamenta za Srbiju Jelko Kacin.
"Najnoviji izveštaj o stanju medija na zapadnom Balkanu je zabrinjavajući jer je pored Hrvatske i Slovenije i Srbija pala za nekoliko mesta, što samo pokazuje da se mora dosta uraditi po pitanju bezbednosti novinara koja je najkritičnija. U svakom slučaju, pozdravljam ideju o osnivanju Dunavske medijske mreže, i nadam se da su srpski mediji spremni da doprinesu širenju medijskih sloboda", poručio je Kacin.
Endru Hedi je naglasio da Dunavski region ima višegodišnju tradiciju saradnje među državama koje pripadaju tom regionu.
"Nedostatak sredstava i nemogućnost da se ostvare rezultati trebalo bi prevazići, a takvu pomoć pruža EU koja intenzivno radi na jačanju lokalnih i nacionalnih institucija istovremeno pomažući i pružajući instrmente za finansiranje i postizanje zajedničkih ciljeva“, istakao je Hedi.
Sveukupni cilj je, prema njegovim rečima, da se ostvari održiv razvoj Dunavske regije u sveobuhvatnim uslovima.
Stefanović: Podunavlje jedna od krucijalnih regija Evrope
Učestvujući na samom otvaranju konferencije, državni sekretar u ministarstvu spoljnih poslova Srbije Mirko Stefanović je naglasio:
"Izuzetan je doprinos saradnje podunavskih država u razvoju dunavske strategije. Dunavska regija je postala jedna od krucijalnih regija Evrope, i izuzetno je važna za ekonomski razvoj Evrope. Republika Srbija aktivno podržava inicijativu projekta osnivanja Dunavske medijske mreže koji je promoviše RTV i smatramo da će to biti izuzetan doprinos u razvoju medija i Dunavske strategije. Ne treba izgubiti iz vida da je Vojvodina regija u kojoj se govore svi jezici podunavskih zemalja. Nadam se da će to imati uticaj na promociju regionalne saradnje između država podunavske regije, kao i da će imati izuzetno važnu ulogu u promociji dunavske strategije. Želim veliki uspeh ovoj osnivačkoj skupštini", poručio je Stefanović.
Izjave panelista plenarne sednice Konferencije možete poslušati u izveštaju novinarke Radio Novog Sada Jelene Tumbas.
U radu Konferencije (29-30. oktobra) učestvuje oko 340 učesnika, predstavnika velikih medijskih sistema, komercijalnih i lokalnih medija, značajnih međunarodnih institucija, nevladinih organizacija i univerzitetskih centara iz svih zemalja Podunavskog sliva.
Projekat Dunavske medijske mreže je jedan od prioriteta buduće Dunavske strategije, a negovanje tolerancije i multikulturalnosti i emitovanje programa na deste jezika regiona, kandidovalo je Radio-televiziju Vojvodine za centar Dunavske medijske mreže.
Osnovni cilj Dunavske medijske mreže je jačanje saradnje, razumevanja i koordinacije među podunavskim zemljama, promocija privrednih, kulturnih i drugih vrednosti, očuvanje kulturnog nasleđa, kao i širenje evropskog duha, normi ponašanja i zajedništva u regionu. Zadatak RTV-a u toj medijskoj mreži biće da prikuplja, arhivira i distribuira emisije i ostale materijale iz celog podunavskog regiona.
Posle otvaranja Konferencije učesnici su svako u okviru svoje radne grupe kojih ima tri - programska, tehnička i organizaciona, nastavili sa aktivnostima.
Na njima je obaveza da svako u okviru svoje struke da puni doprinos Konferenciji i u tom smislu će svaka sugestija, pohvala ili primedba biti podjednako dobronamerno prihvaćena.
Celokupna Konferencija Da-Me se održava uz podršku Kabineta potpredsednika Vlade Srbije zaduženog za evrointegracije, Božidara Đelića, Skupštine i Vlade Vojvodine.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...














