Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 03.Dec.2010, 14:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srpski kupci oprezni na internetu
NOVI SAD -
U Srbiji je od elektronske trgovine u 2009. godini ostvaren promet u vrednosti nekoliko desetina hiljada evra, dok je u svetu ta cifra dostigla par stotina hiljada evra.
U kupovini putem interneta najdalje je do sada otišla Danska u kojoj se 90 odsto usluga vrši tim putem.
"Uprkos popularnosti tog oblika trgovine u drugim zemljama, kod nas je on tek u povoju, pre svega zbog nepoverenja građana u pouzdanost sistema, kvalitet proizvoda koji su u ponudi >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i nedoumice mogu li, ukoliko su nezadovoljni, na adekvatan način da izvrše reklamaciju proizvoda", rekla je pravnik u Asocijaciji potrošača Srbije (APOS), Jovanka Nikolić, gostujući u našem Jutarnjem programu.
Prednosti elektronskog tržišta su što je ono uvek otvoreno, u svako doba dana i noći, nema gužve, jednostavno je i troškovi su niski.
"Kupci u Srbiji još uvek ipak čekaju sigurniju pravnu zaštitu. Ta oblast kod nas je pokrivena sa dva Zakona o elektronskoj trgovini iz 2009. i Zakonom o zaštiti potrošača, koji će u januaru 2011. stupiti na snagu i gde su te odredbe date detaljnije", naglasila je Nikolićeva i dodala da je tokom leta usvojena i Strategija o elektronskoj trgovini od strane Ministarstva trgovine i usluga. Pored tog, kontrolu te oblasti vrši i Ministarstvo za telekomunikacije, odnosno nadležna ministarstva, a primenu zakonske regulative i strategije kontrolisaće udruženja za zaštitu prava potrošača.
Ko radi po poštenoj praksi, pokazaće se vremenom kroz iskustva potrošača, a svaki od njih trebao bi pre kupovine da se upozna sa tim koje sve zakonske odredbe mora da poštuje davalac usluga, kako u tom procesu ne bi bio oštećen.
Ono što kupcima ide u korist je da je i u elektronskoj trgovini teret dokazivanja na prodavcu.
Elektronska trgovina omogućava širok spektar poboljšanja, od pronalaženja najboljeg ponuđača proizvoda ili usluge na bilo kojoj destinaciji, brojne poslovne transakcije, mogućnost komunikacije, zaposlenja, ali i unapređenje konkurentnosti privrede.
Uspostavljanje i poštovanje jasnih pravila ponašanja u elektronskom svetu osnova je da se taj maksimum i dostigne, ističu u APOS-u.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...








