Španski trio dobitnik nagrade za arhitekturu

Izvor: Radio 021, 01.Mar.2017, 22:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Španski trio dobitnik nagrade za arhitekturu

Tim španskih arhitekata dobitnik je ovogodišnje Prickerove nagrade za arhitekturu, jednog od najznačajniji priznanja u toj oblasti.

Nagrada je dodeljena arhitektama Rafelu Arandi, Karme Pigem i Ramonu Vilalti, objavio je danas Tom Pricker (Pritzker) predsednik Hajat fondacije, sa sedištem u Čikagu, koja je sponzor nagrade.

Ovo troje arhitekata iz Olota, iz Katalonije na severoistoku Španije, sarađuju od kada su osnovali arhtitektonski studio "RCR Arhitekte" (RCR >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Arquitectes) u svom rodnom gradu, pre gotovo 30 godina. Među njihovim projektima su obdanište, restoran i vinarija. Pored Španije, radili su projekte u Belgiji i u Francuskoj.

Laureati Pricker nagrade dobijaju i 100.000 dolara, a ceremonija uručivanja nagrade biće održana u Tokiju u maju.

Ovo je drugi put za 39 godina da je nagrada otišla u Španiju, prethodni put je dobio Rafael Moneo 1996. godine. Medju ranijim dobitnicima nagrade su Frank Geri, Oskar Nimajer i Norman Foster.

Karme Pigem, jedina žena u grupi, rekla je da su njih troje kada su diplomirali rešili da se vrate u svoje rodno mesto i zajedno osnuju kompaniju. "Zajedno smo rasli kao arhitekte. Dobro se slažemo, i smatramo najvećim uspehom to što smo ostali zajedno", rekla je ona u telefonskom razgovoru iz Olota, mesta koje se nalazi na granici sa Francuskom.

Žiri je saopštio da se pobednici ističu po svom pristupu kojim se spaja istovremeno lokalno i univerzalno. "Svi njihovi radovi imaju jak osećaj mesta i snažno su povezani sa okolinom ", navodi se u saopštenju i dodaje da su oni demonstrirali ljubav prema tradiciji i inovaciji. Prošlogodišnji dobitnik nagrade je Čileanac Alehandro Aravena.

Autor: Beta; foto: Luis Gene (AFP)

Nastavak na Radio 021...



Povezane vesti

A Oskara za arhitekturu dobija...

Izvor: Blic, 02.Mar.2017, 09:57

Tim španskih arhitekata dobitnik je ovogodišnje Prickerove (Pritzker) nagrade za arhitekturu, jednog od najznačajniji priznanja u toj oblasti...Nagrada je dododeljena arhitektama Rafelu Arandi, Karme Piđem i Ramonu Vilalti, objavio je Tom Pricker, predsednik Hajat fondacije iz Čikaga, koja je sponzor...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.