Prvi put sud zaplenio akcije

Izvor: Politika, 19.Mar.2010, 23:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvi put sud zaplenio akcije

Od novosadskog advokata Radovana Štrpca, saradnika Darka Šarića, privremeno oduzete akcije „Jedinstva” iz Gajdobre u vrednosti od tri miliona evra

Direkcija za upravljanje privremeno oduzetom imovinom zaplenila je od novosadskog advokata Radovana Štrpca, bliskog saradnika odbeglog Darka Šarića, akcije u preduzeću „Jedinstvo” AD Gajdobra u vrednosti od oko tri miliona evra.

To je prvo privremeno oduzimanje neke firme, odnosno njenih akcija po Zakonu >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << o oduzimanju imovine stečene krivičnim delom. „U ovom trenutku blokirano je 72 odsto akcija preduzeća, što iznosi oko 280.000 akcija, odnosno 300 miliona dinara ili tri miliona evra”, precizirao je državni sekretar.

On je najavio da će narednih dana biti upisana zabrana raspolaganja akcijama, posle čega će biti organizovana nova skupština preduzeća i izabran novi upravni odbor pa će, kako je naveo, država konačno moći da proveri način poslovanja te firme. „Iz odluke o oduzimanju imovine vidi se da je Štrbac bio deo narkoklana Darka Šarića preko koga je ta grupa prala velike količine novca u Srbiji”, kazao je državni sekretar i napomenuo da je ovo tek početak finansijske istrage, izrazivši očekivanje da će sud doneti još nekoliko odluka o oduzimanju imovine od Šarićevih saradnika.

U rešenju Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, kojim je usvojen zahtev tužilaštva, od Štrpca je privremeno oduzeto 262.637 akcija izdavaoca „Jedinstvo” AD Gajdobra, koje se vode na akcionara „Konzorcijum” iz Bačke Topole, kao i 23.454 akcije istog izdavaoca koje se vode na akcionara „Jedinstvo AD Gajdobra” iz Gajdobre.

Sud je utvrdio da stečena imovina nema pokrića u zakonitim prihodima advokata Štrpca, pošto nije pružio dokaze da ju je stekao na legalan način. „Sve ovo tim pre što se osnovano sumnja da su sporne akcije u faktičkom vlasništvu Šarića, dok se Štrbac samo formalno pojavljuje kao kupac. To proističe iz iskaza svedoka Mileta Jerkovića i drugih izvedenih dokaza”, navodi se u rešenju o privremenom oduzimanju imovine koje će trajati do donošenja odluke o zahtevu za trajno oduzimanje.

Na ročištu o privremenom oduzimanju imovine 24. februara Štrbac je osporio zahtev tužilaštva o oduzimanju imovine, tvrdeći da ona ne proizlazi iz bilo kog krivičnog dela, već od njegovih prihoda koji mesečno iznose od 5.000 do 10.000 evra i sredstava do dojih je došao prodajom porodične kuće i stana.

Do prihoda je, kako je naveo pred istražnim sudijom, dolazio uzimanjem provizije od posredovanja u prodajama nekretnina. On je potvrdio da je vlasnik spornih akcija u „Jedinstvu”, ali da njihova kupovina nema nikakve veze sa Darkom Šarićem, koji je inače bio njegov klijent.

Štrbac je uhapšen početkom februara zajedno sa suprugom Dubravkom Štrbac i Stevicom Kostićem zbog sumnje da su pripadnici organizovane kriminalne grupe odbeglog Šarića, koja se sumnjiči za šverc više od dve tone kokaina iz Južne Amerike ka Evropi. On je osumnjičen da je kao pripadnik grupe imao zadatak, po nalogu Šarića, da novac stečen kriminalnim aktivnostima grupe investira kupujući preduzeća u Vojvodini, dok su mu u tome pomagali supruga i Kostić.

D. Čarnić

[objavljeno: 20/03/2010]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.