Pogon nije ni proradio, a traktore već poručuju

Izvor: Blic, 05.Jan.2010, 13:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pogon nije ni proradio, a traktore već poručuju

Novi Sad - Prva velika grinfild investicija kineske grupe „Ito“ već se realizuje u Novom Sadu, a traktori ove firme sa etiketom „mejd in Srbija“ trebalo bi da iz fabričkog pogona „Agrovojvodina - mehanizacije“ izađu do kraja 2010. godine.

Ako se posao bude odvijao prema očekivanjima, u naredne dve godine trebalo bi da se proizvodnja proširi i na veće traktore, izgradi nova fabrička hala i otvore nova radna mesta.

- Za sada smo u fazi pribavljanja potrebne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << dokumentacije i dozvola, a do proleća će početi montaža pogona i nabavka mašina. U stalnom smo kontaktu sa kineskim partnerom i premda još nije počela proizvodnja, već nam stižu narudžbine iz Češke, Slovačke, Rumunije, Bugarske, Poljske, Mađarske... Na nedavnom sajmu u Nemačkoj kineska „Ito" korporacija, koja prodaje traktore u sviše od 100 zemalja, promovisala nas je kao ovlašćene montažere za nemačko tržište, pa su nam se i lokalni dileri se već obratili - kaže Mirko Kalkan, zamenik direktora „Agrovojvodina - mehanizacije".

On navodi da će za početak proizvoditi male traktore od 40 i 45 konjskih snaga, a da će kapacitet pogona biti između 3.000 i 5.000 ovih vozila godišnje. Traktori će najvećim delom završavati u EU.

Značaj ove investicije je, ističe Kalkan, i u tome što će u izradi traktora biti korišćeno dosta komponenti domaćih proizvođača: „Rumagumine" gume, pneumatske i hidrauličke instalacije „Prve petoletke", ali i druge komponente koje kvalitetom mogu da zadovolje standarde EU.

- Zasad je nezahvalno govoriti o vrednosti investicije. Treba sačekati kraj godine kada izađe prvi traktor. Ako se naši planovi obistine i tražnja za traktorima bude zadovoljavajuća, planiramo izgradnju fabričke hale na površini od više desetina hiljada kvadrata, gde će se proizvoditi veći traktori od 90 i 120 konjskih snaga, koji su i znatno traženiji u EU - navodi Kalkan.

„Ito" grupa je na tržištu Srbije prisutna od 2004. godine, a kompanija „Agrovojvodina - mehanizacija" je bila njihov distributer za tržište jugoistočne Evrope. Novosadski distributer se ujedno kotira i kao najbolji prodavac „ito" traktora na Balkanu.

Potpisivanje ugovora o početku proizvodnje kineskih traktora pozdravio je i pokrajinski premijer Bojan Pajtić.

- To je dobra vest, kako zbog novih radnih mesta, tako i zbog činjenice da je to prva velika kineska investicija u pokrajini koja će privući i druga ulaganja - rekao je Pajtić.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.