Izvor: Radio 021, 04.Mar.2019, 19:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Osobe sa HIV/AIDS-om od sutra mogu da podižu lekove

Osobe koje žive sa HIV/AIDS-om u Srbiji moći će od sutra da podižu lekove onako kako je ranije dogovoreno, pošto je otklonjena greška u sistemu zbog koje nisu mogle da prime terapiju prethodnih dana, saopšteno je iz kabineta predsednice Vlade Srbije.

Unija organizacija Srbije, koje se bave zaštitom osoba koje žive sa HIV/AIDS-om (USOP), pozvala je ranije danas sve nadležne da hitno pronađu rešenje zbog nefunkcionalnosti elektronskog recepta, zbog kojih osobe sa HIV-om >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << i AIDS-om u Srbiji nisu u mogućnosti da prime terapiju već nekoliko dana.

USOP je saopštio da osobe sa HIV-om i AIDS-om, koje se leče na klinikama u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, gde im se ispisuje terapija, već nekoliko dana ne mogu da podignu tu terapiju u apotekama.

Kako je USOP naveo problem je u nefunkcionisanju elektronskog E-recepta odnosno da se više ne koristi klasični (papirni) recept koji je donedavno bio u upotrebi za te pacijente, kao i da ne postoji nijedan način da ti pacijenti dobiju svoju terapiju.

"Prekid uzimanja terapije može da dovede do povećanja kopija virusa kod ovih osoba, odnosno do skoka viremije, a u nekim slučajevima i do pojave rezistencije na terapiju koja se uzima ili se uzimala", navodi se u saopštenju i dodaje da "HIV pozitivne osobe ne smeju da prekinu uzimanje terapije ni jedan dan".

Autor: Beta

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...



Povezane vesti

Vlada Srbije: Osobe sa HIV/AIDS-om od sutra mogu da podižu lekove kako je dogovoreno

Izvor: Danas, 04.Mar.2019

Osobe koje žive sa HIV/AIDS-om u Srbiji moći će od sutra da podižu lekove onako kako je ranije dogovoreno pošto je otklonjena greška u sistemu zbog koje nisu mogle da prime terapiju prethodnih dana, saopšteno je iz kabineta predsednice Vlade Srbije. Članak Vlada Srbije: Osobe sa HIV/AIDS-om od...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.