Izvor: Blic, 20.Maj.2009, 12:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lekari protiv računa, građani očekuju kase

Građani će od 1. juna u državnim i privatnim zdravstvenim ustanovama dobijati fiskalne račune i to za participaciju, vanstandardne usluge, a neosigurani pacijenti i za sve ostale usluge. U Lekarskoj komori Srbije i Regionalnoj lekarskoj komori Vojvodine protive se ovoj uredbi, tvrdeći da je fiskalizacija preskupa, ali i da se njome krši diskrecija i prava pacijenta, dok Novosađani smatraju da je dobro da se zna gde odlazi novac.

- U vremenu najteže ekonomske krize neprimerena >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je kupovina fiskalnih kasa radi evidentiranja vanstandardnih delatnosti i participacije, a bez realnog fiskalnog prihoda zdravstvenog sistema. Smatramo da novac koji će biti odvojen za to, a to je nekoliko miliona evra, nije prioritet u zdravstvenom budžetu zemlje - kaže dr Zoran Bulatović, predsednik Regionalne lekarske komore Vojvodine i predsednik UO Lekarske komore Srbije.

Kako on objašnjava, u komori ne znaju kako će ta najavljena fiskalizacija izgledati, pa za 1. jun još nemaju pripremljene šifre.

Pomoćnica direktora za finansije u Domu zdravlja "Novi Sad" Jasmina Peulja-Vukobratović kaže da je u toj ustanovi sve spremno za uvođenje fiskalnih računa, a da će se participacija naplaćivati kao do sada i dobijaće se račun ispisan rukom.

- Fiskalni račun u našim ustanovama izdavaće se za stomatološke i usluge koje se pružaju neosiguranim građanima. Imaćemo oko 25 fiskalnih kasa na kojima će raditi oko 60 zaposlenih. Na tim poslovima biće angažovano medicinsko osoblje koje je i do sada radilo naplatu usluga - navela je Vukobratovićeva.

Novosađanka Sanja Šifliš podržava uvođenje fiskalnih kasa u zdravstvene ustanove, ali joj ipak smeta da se u ustanovama koje bi higijenski trebalo da budu na zavidnom nivou radi sa novcem.

Tatjana Gulević smatra da je uvođenje kasa u ambulante i ostale zdravstvene ustanove nepotrebno.

- Malo mi je bez veze da nakon lekarskog pregleda dobijem račun, mislim da za ovim nema nikakve potrebe. Smatram da će samo ova novina stvoriti nove gužve, redove i dezorganizaciju - istakla je Gulevićeva.

Novosađanin Vladimir Živić smatra da je ovo odličan potez Vlade jer je neophodno da se znaju svi tokovi novca.

- Ako se već za nešto izdvaja novac, treba da se u potpunosti zna gde on odlazi - kaže on.

I Novosađanin Slobodan Ackete takođe podržava fiskalizaciju u zdravstvenim ustanovama i smatra da to ne bi trebalo da poveća cene usluga u zdravstvu.

Ugrožena privatnost?

- Na znamo da li će na izdatom računu pisati usluga koju pružamo ili bolest pacijenta. Kako će, na primer, na fiskalnom računu biti zaveden abortus? A uvidom u fiskalne račune nemedicinskog osoblja, narušava se pravo pacijenata na tajnost podataka i prava na privatnost i poverljivost informacija. Ne znamo ni da li će parametri fiskalizacije biti jedinstveni za sve ustanove ili će svaka ustanova, privatna ili državna, imati svoj šifrarnik. Komora ozbiljno razmatra tezu da su i lekari, ali i pacijenti ovom uredbom ugroženi - istakao je dr Bulatović.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.