Lekara sve manje, a ministarstvo već spremilo plan racionalilzacije

Izvor: Radio 021, 20.Apr.2015, 08:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lekara sve manje, a ministarstvo već spremilo plan racionalilzacije

Pred zdravstvenim radnicima u novosadskim ustanovama nedavno su se našle ankete Ministarstva zdravlja u kojima se tražilo izjašnjenje - da li ste za raskid ili nastavak radnog odnosa.

Ovaj dopis zdravstvene ustanove dobile su zbog planova racionalizacije koje ministarstvo priprema za ovu oblast, ali nisu navedeni kriterijumi i uslovi eventualnog otpuštanja viška radnika.

Iako se anketa vodi kao neobavezujuća, kako 021 saznaje, bilo je pritiska od strane ministarstva >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << da se ona popuni u što kraćem roku, a pomalo i straha zbog pitanja - da li odgovor da je lekar zainteresovan za raskid radnog odnosa znači i siguran otkaz, te šta će se dogoditi ukoliko nijedan ili mali broj odluči da pristane. Prema rečima predsednice Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Vojvodine Dunje Civrić, za ovakve poteze nužan je socijalni dijalog sa reprezentativnim sindikatima i uvažavanje mišljenja radnika, kao i što detaljnije objašnjenje šta tačno podrazumeva racionalizacija u postojećem medicinskom sistemu, koji ne čine samo lekari, već i tehničko osoblje.

"U zdravstvenom sistemu Srbije postoji neravnomerna zastupljenost kadrova. Potrebno je propisati kriterijume za svaku pojedinu ustanovu. Naravno, pre toga trebalo bi da nadležno Ministarstvo zdravlja donese normative i standarde za pružanje zdravstvene zaštite stanovništvu. Ukoliko se neselektivno primeni obaveza prihvaćena na osnovu kreditnog aranžmana sa MMF-om, postoji opasnost da zdravstveni radnici budu preopterećeni, a građani Srbije uskraćeni za pravovremenu, dostupnu i efikasnu zdravstvenu zaštitu", kaže Civrićeva i dodaje da se strogo kontrolisalo, takoreći obustavilo zapošljavanje u zdravstvu, a ovako male plate su nedovoljne za život.

Zbog toga, kaže ona, mladi ljudi masovno uče jezike severne i zapadne Evrope i nostrifikuju diplome.

Kada je reč o rezultatima ankete u Kliničkom centru Vojvodine, za raskid ugovora uz otpremninu zainteresovano je 96 zaposlenih, od čega su dva radnika lekari, 27 je medicinskih tehničara, dva su zdravstvena radnika, 10 administrativnih i 55 pomoćnih radnika. Kako za 021 kažu iz KCV, u dopisu Ministarstva zdravlja nisu navedeni uslovi programa racionalizacije (visina otpremnine, broj i struktura radnika kojima može prestati radni odnos, datum prestanka radnog odnosa i ostali podaci), te je anketa informativnog karaktera i ne obavezuje anketirane zaposlene, niti ustanovu.

"Rezultati dobijeni anketom predstavljaju želje zaposlenih, a ne odražavaju potrebe ustanove i ne ukazuju ni na koji način na stanje kadrova u ustanovi", kažu u KCV i dodaju da, kao i u drugim ustanovama, postoji velika potreba za kadrom, zbog čega se ustanova ranije obraćala Ministarstvu.

Slična klima je i u Domu zdravlja Novi Sad. Od preko 1.400 zaposlenih, svega 27 se izjasnilo da je zainteresovano za raskid radnog odnosa, a to su većinom nemedicinski radnici. Međutim, u ovoj ustanovi naglašavaju ogroman problem nedostatka kadra i želju da se što pre ustanovi šta će biti sa planom racionalizacije.

"Zbog porasta broja stanovnika Novog Sada, starenja stanovništva te značajnog porasta masovnih hroničnih nezaraznih bolesti, kao i aktuelnih propisa koji zahtevaju mišljenje specijaliste za određene lekove, pomagala, banjsku rehabilitaciju, lekarske i invalidske komisije i sl., broj svih pregleda svakodnevno raste. Istovremeno je prisutan stalni odliv kadra, zbog odlaska u penziju ili u druge ustanove, a koji često ne možemo nadomestiti, između ostalog jer većina specijalista spadaju u deficitaran kadar", navode za portal 021 iz Doma zdravlja.

Podaci pokazuju da ovoj ustanovi u ovom trenutku nedostaje 21 doktor različitih profila, kao i 51 medicinska sestra srednje i više stručne spreme. "Uprkos tome, dobrom organizacijom se postiže da potrebe svih pacijenata budu zadovoljene", poručuju iz DZNS.

Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na pitanja 021 u vezi sa planom racionalizacije u zdravstvu, te smo ostali uskraćeni za objašnjenje - zbog čega su ankete puštene bez dodatnih pojašnjenja njihove svrhe, te kako će ionako deficitarna zdravstvena zaštita funkcionisati ukoliko se do juna otpusti oko šest odsto kadra.

Iz Dečije bolnice i Instituta u Sremskoj Kamenici rekli su da ne mogu da dostave rezultate ankete, pravdajući se da su ti podaci tajni ili u kabinetima ministarstva. (Gorica Nikolin - Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli )

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.