Izvor: Radio 021, 12.Avg.2019, 20:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko će lobirati u Srbiji?

U sredu počinje primena prvog Zakona o lobiranju u Srbiji, a na jesen bi trebalo da dobijemo i prvog registrovanog lobistu.

Zato uskoro počinju treninzi i obuke onih koji žele da se bave lobiranjem.

Zakon bi trebalo da rasvetli ko može da utiče na donosioce odluka od opštine do države, ko ga angažuje, i sa kojim ciljem. Lobisti će biti pojedinci ili firme koji se registruju za to i prođu obuku u Agenciji za borbu protiv korupcije.

"Mi smo >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << spremni, uključujući i to da imamo ovlašćene predavače. Mora da bude registrovano, da se zna koji lobista je pristupio kom funkcioneru. Mi možemo da proverimo izveštaj lobista i lobiranih lica i to da uporedimo", kaže za RTS Dragan Sikimić, direktor Agencije za borbu protiv korupucije.

Nemanja Nenadić iz organizacije "Transparentnost Srbija" kaže da je zakon o lobiranju jedan od poslednjih antikorupcijskih zakona koje Srbija nikada nije imala i koji sada počinje da se primenjuje.

"Svakako da je to dobro samo po sebi, međutim iskustva iz zemalja regiona pokazuju da su ti zakoni u velikoj meri ostali mrtvo slovo na papiru, da je veoma mali broj registrovanih lobističkih aktivnosti", kaže Nenadić.

Lobiranje počinje pismenim zahtevom lobiste lobiranom licu – koji o tome sastavlja izveštaj.

"Po prvi put imate mogućnost da uvidom u registar vidite ko je uticao na koga i samim tim se svi neformalni savetnici i sva neformalna lobiranja pomeraju u sivu zonu", kaže Nenad Vuković iz Društva lobista Srbije.

Transparentnost i provera

Sikimić kaže da mora da se očuva javni interes, mora da bude transparentno i da bude podložno proveri.

"I lobirano lice, funkcioner koji učestvuje u donošenju opštih akata sve vreme mora da ima javni interes i da nikada ne prekrši to načelo", kaže Sikimić.

Zaposlenom licu u vlasti, kao i onima za čiji izbor vlast daje saglasnost zabranjeno je da se bave lobiranjem. Isto tako i bivšim funkcionerima naredne dve godine.

"U Briselu postoji jedan važan transparensi registar koji se postepeno ojačava i tamo važi pravilo – nema registracije, nema razgovora", kaže Vuković.

Italijansko lobiranje dovelo je do toga da Evropska investiciona banka uspori davanje sredstava za slovenački projekat Divača-Kopar. Primer lobiranja je i uvođenje kvota za uvoz čelika u EU, kada se i Srbija našla na spisku zemalja kojima je ograničena trgovina – jer proizvodi kineski čelik.

Autor: RTS

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.