Izvor: Radio 021, 10.Maj.2016, 13:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kiseonik otkriven u atmosferi Marsa
Atomi kiseonika detektovani su u atmosferi Marsa zahvaljujući pokretnoj NASA opservatoriji poznatoj kao SOFIA.
Otkriće da mezosfera, to jest viši slojevi atmosfere Crvene planete sadrže atome kiseonika je revolucionarno, ocenjuju stručnjaci. Reč je o potencijalnom novom mestu za život ljudi.
Prema rečima Pamele Markum, članice tima Nasine pokretne opservatorije SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), merenje količine kiseonika u atmosferi Marsa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << je neopisivo teško.
"Da bi posmatrali infracrvene zrake, istraživači moraju da budu iznad većeg dela Zemljine atmosfere, kao i da imaju opremu visoke osetljivosti, u ovom slučaju spetktometar. SOFIA je to omogućila", objasnila je Markumova.
Istovremeno, kompanija ALTEC (Aerospace Logistic Technology Engineering Company) iz Torina, čiji su osnivači Italijanska agencija za istraživanje svemira i privatna firma "Thales Alenia Space", zadužena je za izgradnju operativnog kontrolnog centra za tehničku podršku prvoj evropskoj misiji za istraživanje Marsa.
Direktor za operacije ALTEC-a Armando Kampolini je grupi novinara iz Srbije, koji su posetili tu kompaniju, rekao da je istraživanje Marsa veoma važno za pravilno razumijevanje evolucije Zemlje, s obzirom na sličnosti dve planete.
"U okviru evropske misije za istraživanje Marsa, na tu planetu će biti poslata kapsula sa uređajem (rover) za prikupljanje podataka o tlu i atmosferi na Marsu", objasnio je Kampolini i napomenuo da će ALTEC imati zadatak da te podatke analizira u svom operativnom centru u Torinu.
Kampolini je naveo da se istraživanje sprovodi u saradnji sa Rusima, koji su zaduženi za slanje kapsule na Mars, dok će samu kapsulu i rover izgraditi "Erbas" i Velika Britanija.
"Ukupni troškovi čitave misije iznosiće milijardu dolara, a rover koji će biti poslat na Mars radi prikupljanja podataka imaće mogućnost sakupljanja uzoraka i na dva metra dubine, što dosadašnja istraživanja nisu mogla", istakao je Kampolini.
U kompaniji ALTEC se nadaju da bi istraživanja na dubini od dva metra mogla da daju odgovor i na pitanje da li na Marsu ima oblika života. Očekuje se da kapsula u kojoj će biti uređaj za prikupljanje podataka bude poslata na Mars do 2020. godine.
U međuvremenu se sprovode detaljne pripreme za tu misiju, a jedna od proba će biti izvršena u oktobru ove godine.
Autor: 021
Otkriven atomski kiseonik u atmosferi Marsa
Izvor: Vostok.rs, 11.Maj.2016, 09:48
Naučnici NASA pronašli su atomski kiseonik u atmosferi Marsa prvi put za četiri decenije. Oktiće je veoma važno za američku svemirsku agenciju, koja stremi da 2030-ih pošalje ljudsku posadu na Crvenu planetu.. . Atomi kiseonika pronađeni su u mezosferi — gornjoj atmosferi Marsa. To je prvi...












