FOTO: Mapa gradskih lokacija gde stradaju deca u saobraćaju

Izvor: Radio 021, 17.Avg.2015, 08:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

FOTO: Mapa gradskih lokacija gde stradaju deca u saobraćaju

Novosadska uprava je nedavno na elektronskoj mapi Gradskog informativnog sistema unela podatke o lokacijama gde su u saobraćaju bila povređena deca.

Na ovoj interaktivnoj mapi vide se podaci o udesima vozila u kojima su bila deca, kao i nezgode gde su kao učesnici bili deca-pešaci i deca-biciklisti. Ono što je nepoznato iz podataka sa ove mape je na koji se period odnosi.

Ipak, pošto su uneti podaci koji se odnose na desetine nezgoda, jasno je da se radi o preseku >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << stanja za bar proteklih desetak godina. Kada se posebno posmatra mapa, najviše dece je povređeno ili poginulo u sudarima gde su bili putnici u vozilu i te nezgode se dešavaju u svim delovima grada.

S druge strane, kada se gledaju nezgode samo sa decom kao pešacima, primetno je da se nesreće uglavnom dešavaju na većim saobraćajnicama.

Sabraćajnica gde se najviše nesreća dešavalo kada su deca-pešaci stradali je pravac Bulevar kralja Petra Prvog - Jovan Popovića - Hadži Ruvimova - Raše Radujova - Bulevar Jovana Dučića. Na ovom putnom pravcu koji se proteže od šireg centra do Novog naselja se skoro na svakom pešačkom prelazu, raskrsnici i van obeleženih mesta za prelazak dogodila nezgoda u kojoj je dete stradalo.

Primećuje se i da nezgoda ima više u ulicama koje su u blizini škola!

Što se tiče nezgoda u kojima su deca stradala kao biciklisti, jedino što se može zaključiti posmatrajući mapu lokacija sa nezgodama je da se one češće dešavaju u delovima grada gde preovlađuju kuće, tj. u delovima Novog Sada gde ima manje bicikističkih staza.

Na koji način će ove podatke grad koristi nije poznato. Proteklih godina rađene su analize na osnovu zahteva Saveta za bezbednost saobraćaja o crnim tačkama, učešću dece u saobraćaju i slično, ali zvanično javnosti nikada nisu predstavljeni rezultati tih analiza, niti je poznato šta je konkretno preduzeto. (Žarko Bogosavljević)

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.