Britanski dvostruki agent i dalje veruje u socijalizam

Izvor: Radio 021, 12.Nov.2017, 07:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Britanski dvostruki agent i dalje veruje u socijalizam

Britanac Džordž Blejk, čuveni dvostruki agent u službi sovjetske obaveštajne službe KGB, rekao je povodom svog 95. rođendana da je uvek bio veran socijalističkim idealima.

"Da nisam verovao, već bih bio mrtav. Ja sam možda pri kraju svog života ali ovo nije kraj puta koji čovečanstvo mora preći da bi dostiglo ideale socijalističkog društva", rekao je Blejk za kanal Rusija 1.

Poslednji preživeli iz slavne generacije britanskih dvostrukih agenata, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << koji živi u Rusiji još od sovjetskog doba, izrazio je nadu da je raspad SSSR i pad komunističke vlasti samo "etapa na dugom putu ka pravom socijalizmu".

"Za sada ljudi ovde, kao i na Zapadu, nisu spremni za doktrinu koja toliko traži od osobe", ocenio je Blejk.

Zarobljenik u Severnoj Koreji tokom Korejskog rata, Blejk je sam ponudio svoje usluge Sovjetima nakon što je video američko bombardovanje civila.

KGB-u je otkrio imena stotina zapadnih obaveštajaca i otkrio postojanje tajnog tunela u Istočnom Berlinu korišćenog za špijuniranje Sovjeta.

Blejka je razotkrio poljski dvostruki agent, pa je on 1961. u Velikoj Britaniji osuđen na 42 godine zatvora. Pet godina kasnije je pobegao uz pomoć merdevina od konopca.   Potom je prešao u Istočnu Nemačku i nastavio na istok, do Moskve, gde je dočekan kao heroj.

"95 godina... To je mnogo za čoveka i veoma malo za istoriju čovečanstva. Sećanja na prošlost zbog koje se ni jednog trenutka ne kajem (...) čine da s optimizmom gledam na budućnost", naveo je Blejk u poruci koju je uoči njegovog rođendana objavila ruska Inostrana obaveštajna služba (SVR).

Autor: Beta

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.