Izvor: S media, 30.Sep.2010, 08:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Registarske oznake za 74 mesta u Srbiji
Registarske oznake imaće 74 opštine i grada u Srbiji, saobraćajne dozvole izgledaće poput novih ličnih karata, a registracija neće morati da se produžava isključivo na šalterima MUP-a, propisano je novim pravilnikom koji će početi da se primenjuje 1. januara 2011. godine.
Nove tablice će biti veće nego sadašnje, dimenzija 520,5x112,9 milimetara, sa oznakom Srbije "SRB", dvoslovnom latiničnom >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << oznakom grada, crvenim štitom sa četiri ocila, ispod kojeg je ćirilićna oznaka grada odnosno registarskog područja i sa kombinacijom brojki i slova. Izmedju brojki i slova, za koja su predvidjene dve poslednje pozicije je crtica. Koristiće se svih 30 latiničnih slova, kao i slova X, Y i W.
Taksi vozila imaće na dve poslednje pozicije tablice oznaku TX.
Vlasnik vozila moći će da odabere slova, ili kombinaciju brojki i slova, pod uslovom da značenje znakova nije "provokativno, nemoralnoili suprotno pravnom poretku". Za takve tablice plaćaće se posebna naknada u iznosu koji treba da odredi Vlada.
Vlasnici vozila koja na zadnjem delu imaju prostor predvidjen za pravougaonu tablicu neće morati da improvizuju i sami izradjuju tablice, već će moći da se dobije takva tablicu prilikom registracije.
Novina prema novom Pravilniku MUP-a o registraciji vozila jeste i to što će saobraćajna dozvola biti plasitficirana, zelene boje, dimenzija 85,6x54 milimetara, sa čipom. Pored saobraćajne dozvole i registarskih tablica, vlasnik vozila dobijaće i registracionu nalepnicu, koja će se lepiti na donji desni deo vetrobrana, sa unutaršnje strane.
S obzirom da se saobraćajna dozvola neće pečatirati, registracija neće morati da se produžava isključivo na šalterima MUP-a, već će registraciona nalepnica moći da se preuzme i kod ovlašćenih pravnih lica.
Novost je, medjutim i što će tablice morati da se menjaju na svakih sedam godina.
O broju registarskih područja spekulisalo se od 2007. godine, kada jepropisan prvi pravilnik, koji je predvidjao 34 područja, odnosnooznake. MUP je tada saopštio da se radi "racionalizacije i efikasnijeg rada policije" uvode 34 područja - ukidanje osam registarskih oznaka koje sada postoje i uvodjenje jedne nove.
Posle protesta u nekim mestima koja je trebalo da ostanu bez "svoje" oznake, propisan je novi pravilnik sa 59 oznaka, dok najnoviji ima 74, od čega je sedam na Kosovu i Metohiji.
Registarska područja su (obuhvata područje samo te opštine odnosno grada, ako nije drugačije naznačeno).
(Beta)








