Izvor: Politika, 20.Jan.2014, 19:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Repriza veličanstvenog okršaja

Novak Đoković i Stanislas Vavrinka od 9 časova ponovo igraju na Australijskom openu, ovog puta u četvrtfinalu. – Đoković: Nema favorita!

Od izveštača „Žurnala”

Melburn – Ako je moguće stvoriti novu Mona Lizu, onda će Novak Đoković i Stanislas Vavrinka i danas u četvrtfinalu Australijskog opena ponovo zajedno zablistati. Jer, tenisko remek delo iz prošle godine >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << ostaće zapamćeno kao jedan od najlepših mečeva u istoriji tenisa, ne samo zbog izuzetne dramatike, nego pre svega zbog fenomenalnih poteza obojice tenisera, ali i po psihološkoj snazi srpskog asa da uprkos činjenici da je u prvom delu meča bio totalno nadigran, nijednog trenutka ne posustane.

Do 6:2, 5:2 izgledalo je da nema spasa Srbinu. Vavrinka je igrao bolje nego ikada u životu, njegov bekhend sa jednom rukom pronalazio je uglove po paraleli kao da je navođen Dži-Pi-Esom.

Međutim, Novakov kvalitet je pre ili kasnije morao da dođe do izražaja i to se u Melburnu 2013. dogodilo baš kada je trebalo. Preokrenuo je drugi set, borio se do kraja i dobio meč sa 12:10 u petom setu.

– Stanislas je i sada u odličnoj formi, još nije izgubio meč u 2014. godini – kaže Đoković. – U poslednjih 15 meseci igra najbolji tenis u životu. Kada stane na teren, osetite da veruje u sebe. Može svakoga da pobedi. Zaista nema velikog favorita u našem meču.

Taj duel je potom obojici mnogo koristio. Đoković je posle njega mnogo bolje zaigrao i osvojio četvrti trofej na Australijskom openu, dok je Vavrinka unapredio karijeru, ušao u prvih deset i čak se na Ju-Es openu prvi put plasirao u polufinale grend slema, ali je opet izgubio od Novaka.

– Zaista ne znam šta da očekujem od našeg meča – kaže Švajcarac. – Đoković je fenomenalan igrač, naročito na grend slem takmičenjima, naročito ovde. Zaista je neverovatno dobar. Igrao sam prošle godine ovde pet setova sa njim, igrao sam pet setova i u Njujorku i uvek je on dobio. Nisam našao rešenje za njegovu igru.

Svi danima govore kako će u finalu sigurno igrati Đoković i Nadal.

– Znam, ali to ne utiče na mene. Osećam pritisak, ali mi ne znači mnogo, jer sam svestan da je pritisak u ovakvim situacijama privilegija. Samo oni koji se bore za titule osećaju to – ističe Srbin.

S druge strane, Vavrinka nastavlja svoj uspon. U osmini finala je nadigrao Španca Robreda, tek drugi put u osam susreta. Švajcarac je jedan od tenisera koji je najmanje energije potrošio do četvrtfinala – imao je čak dve predaje. Na startu mu je Golubjev bacio peškir posle nepuna dva seta, a u trećem kolu nije ni izlazio na teren, jer se Pospišil predao pre meča.

– Bolje je da na terenu provedem manje nego više vremena – zadovoljan je Vavrinka raspletom događaja. – Međutim, još je važnije da sam srećan zbog načina na koji igram i krećem se. Protiv Robreda sam dobio u tri seta, a sa njim nisam imao mnogo uspeha.

Vavrinka je jedan od neporaženih učesnika, jer je jedini turnir pre dolaska u Melburn osvojio – pre dve nedelje u Čenaju.

– Nema boljeg starta sezone – ističe osmi teniser sveta koji je prvi trofej podigao baš zahvaljujući Đokoviću. Bilo je to 2006. u Umagu kada se naš teniser predao posle 6:6 u prvom setu. Nije imao snage za taj brejk, jer je vreme na Jadranu bilo veoma toplo i vlažno. Đokovi je u Umag došao posle trijumfa u Amersfortu, gde je osvojio prvu titulu i već je bio iscrpljen.

Pobednik ovog meča u polufinalu igra protiv Berdiha ili Ferera.

----------------------------------------------

Sa Vavrinkom četvrti maraton

Duel Đoković – Vavrinka od pre 12 meseci je četvrti najduži u istoriji Australijskog opena. Trajao je pet časova i dva minuta. Novak je sa Nadalom rekorder – finale iz 2012. je trajalo pet časova i 53 minuta.

Drugi najduži duel je polufinale iz 2009. između Nadala i Verdaska (5:14) a treći susret Beker – Kamporeze od pre 23 godine (5:11).

----------------------------------------------

U visokom društvu

Đoković je postao četvrti teniser koji se plasirao u sedmo uzastopno četvrtfinale Australijskog opena. Pre njega je to pošlo za reketom samo Federeru, Edbergu i Lendlu.

Novak Đoković

ime i prezime

Stanislas Vavrinka

22. 5. 1987.

datum rođenja

 28. 3. 1985.

Beograd

mesto rođenja

Lozana

Monte Karlo

prebivalište

St. Bartelemi

1,88 m

visina

1,83 m

80 kg

težina

81 kg

41

broj titula

5

6 titula

gren slem uspeh

1 polufinale

58.134.445 $

zarada

8.836.661 $

2

atp rejting

8

1

najbolji rejting

8

15

međusobni odnos

2

Vojin Veličković

objavljeno: 20.01.2014.

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.