Novo suđenje Juliji Timošenko

Izvor: B92, 19.Apr.2012, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novo suđenje Juliji Timošenko

Harkov -- Julija Timošenko zbog bolesti nije bila u stanju da se pojavi u sudnici u novom krivičnom predmetu u Kijevu, zbog čega su u sudnicu doneli krevet.

U novom predmetu, Timošenkova je optužena za finansijske zloupotrebe koje je navodno počinila kao rukovodilac kompanije "Ujedinjeni energetski sistemi Ukrajine" tokom devedesetih godina, a konkretno za utaju poreza i krađu javnih sredstava u vrednosti od 1,3 miliona američkih dolara.

Zbog sumnje da je počinila ovo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << krivično delo koje joj se stavlja na teret Timošenkova je već bila optužena 2001. godine, ali sud ju je oslobodio odgovornosti i zatvorio slučaj.

Tužilac Viktor Lobač rekao je da je ona optužena za "prevaru i pljačku ukrajinskog naroda”, kao i da ovaj predmet još nije zastareo, ističući da "niko nije iznad zakona, bez obzira na to koji položaj zauzima”.

Advokat Timošenkove Sergej Vlasenko potvrdio je da je u sudnicu donesen krevet, napominjući da u sudskoj praksi nije predviđeno da se optuženom sudi u krevetu.

"Oni planiraju da dovedu Timošenkovu u sudnicu i da joj sude u ležećem položaju”, rekao je Vlasenko.

Nemački lekar Karl Maks Ajnhojpl, koji je pregledao Timošenkovu, rekao je da ona trpi jake bolove, zbog kojih ne može da stoji, kao i da su bolovi povezani sa stresom kojem je izložena, dok je bivša premijerka Ukrajine zatražila da se proces vodi u njenom odsustvu, jer nije u stanju da prisustvuje suđenju.

Protiv Timošenkove, koju je sud u Kijevu u oktobru prošle godine osudio na sedam godina zatvora zbog potpisivanja štetnog gasnog ugovora sa Rusijom, vodi se još desetak krivičnih predmeta, a ona, kao i veliki deo ukrajinske i svetske javnosti, smatra da su tužbe politički motivisane.
Pogledaj vesti o: Nova godina

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.