Trupa Šena Veia gost BFI

Izvor: B92, 12.Apr.2008, 14:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Trupa Šena Veia gost BFI

Njujorška trupa kineskog koreografa, igrača, slikara i dizajnera Šena Veia (Shen Wei) nastupa sutra u "Madlenianumu" u okviru petog Beogradskog festivala igre, najavljeno je na konferenciji za novinare.

Direktor kompanije "Šen Vei dens arts" ("Shen Wei dance arts"), osnovane 2000. godine, Bred Igan rekao je da je njihov nastup u Beogradu "lična inicijativa Veia i veliki izazov i iskustvo za igrače među kojima >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će biti i sam koreograf".

On je najavio da će beogradska publika videti dve postavke: "Posvećenje proleća" na muziku Igora Stravinskog i "Slobodan pad" koji povezuje pesmu tibetanskih Mahakala budista i melodije engleskog kompozitora Džona Tavenera. Prema rečima Igana, obe postavke prikazuju "poseban rečnik pokreta koji je izgradio Vei, a koji je baziran na prožimanju kineske tradicije i savremene igre".

"Prvu postavku, u okviru koje će nastupiti turski pijanista Fazil Sai, čini apstraktna muzika, priča bez priče, prožimanje zahtevne plesne tehnike i slobode tela, dok u 'Slobodnom padu' koreograf počinje od ideje običnog pada papira, tkanine, svetlosti i gradi ceo rečnik igre", objasnio je on.

Vei, koji se danas smatra za jednog od najprestižnijih koreografa, istakao je da on muziku vidi na drugačiji način i da insistira na samom pokretu koji povezuje sa osećanjima.

"Moj rukopis je drugačiji, u njemu se vidi uticaj slikarstva, vajarstva i kineske opere koje sam studirao u Kini i Americi", objasnio je on i dodao da "nama i treba drugačija vrsta pokreta, jer živimo u 21. veku".

Vei je rekao da se u njegovim komadima, "pored moderne igre, vidi uticaj kružnog shvatanja života, karakterističnog za filozofiju i religiju istoka".

On je najavio da će trupa nastupiti i u Nišu 14. aprila sa postavkom "Spojeni prenos" u okviru koje će igrači ofarbani po telu, igrajući, slikati po panou postavljenom na pozornici.

Kompaniju "Šen Vei dens arts" karakteriše internacionalni sastav, fuzija različitih umetnosti i prožimanje najsavremenijih trendova zapada i tradicije istoka. Trupa je nastupala u SAD, zapadnoj Evropi, Aziji, Australiji, a do kraja godine očekuje ih gostovanje na Novom Zelandu, u Španiji, u septembru u Njujorku, turneja po Južnoj Americi, a Vei priprema i koreografiju za otvaranje Olimpijskih igara u Pekingu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.