Nomad Foods kupuje Frikom i Ledo?

Izvor: Advertiser-Serbia.com, 12.Jan.2021, 12:42

Nomad Foods kupuje Frikom i Ledo?

Fortenova grupa je saopštila da je ušla u ekskluzivne pregovore s kompanijom Nomad Foods o prodaji biznisa zamrznute hrane, koji obuhvata kompanije Ledo, Ledo Čitluk i Frikom

Iza kompanije Nomad Foods stoji američko-britanski milijarder Noam Gotsman koji živi u Njujorku i Forbs ga je uvrstio na listu 400 najbogatijih Amerikanaca.

Očekuju da bi do kraja marta pregovori mogli da budu uspešno okončani, a sama >> Pročitaj celu vest na sajtu Advertiser-Serbia.com << transakcija zaključena tokom leta ove godine, nakon pribavljanja odobrenja regulatora.

Iznos obavezujuće ponude koji je sada „na stolu“ nije objavljen, ali se prošle jeseni u medijima kalkulisalo da je u pitanju potencijalna transakcija decenije te da bi ciljana vrednost Leda mogla da iznosi oko 600 miliona evra, odnosno između 10 i 12 puta dobiti pre kamata, poreza i amortizacije (EBITDA), kada je Fortenova primala neobavezujuće ponude zainteresovanih kompanija.

U investicionim krugovima smatraju da takva valuacija i dalje stoji.

U prethodnom dubinskom snimanju poslovnog područja zamrznute hrane Fortenova grupe, koje čine zagrebački Ledo, Ledo Čitluk i beogradski Frikom, učestvovalo je prošle godine norveška Orkla, češko-slovački konzorcijum investicionih fondova, a Nomad Foods je na kraju izabran za pregovore.

Do sada se, ocenjuje u saopštenju Fabris Peruško, glavni izvršni direktor i član Upravnog odbora Fortenova grupe, Nomad Foods pokazao snažnim potencijalnim partnerom.

U pitanju je kompanija sa sedištem u Velikoj Britaniji, koja na evropskom tržištu smrznute hrane drži udeo od oko 15 odsto, a u svom portfelju trenutno uopšte nema sladolede.

Preuzimanje Fortenovinih kompanija je u skladu s upravljačkom strategijom Nomad Foods-a, objavili su iz te kompanije, koja kombinuje snažan organski rast svojih osnovnih delatnosti i preuzimanje vodećih brendova smrznute hrane u Evropi.

Ova akvizicija će, objašnjavaju, proširiti njihov portfelj na nova evropska tržišta uz istovremeno stvaranje temelja za potencijalnu buduću konsolidaciju u srednjoj i istočnoj Evropi.

Fortenova grupa je, podseća Jutarnji, osnovana 1. aprila 2019. prenosom poslovne celine pod vanrednom upravom Agrokora, kao rezultat nagodbe poverilaca.

Inače, iza Nomad Foods-a stoji američko-britanski milijarder Noam Gotsman pokazuju podaci sa sajta te kompanije. Osnivači te kompanije su Noam Gotsman i Martin Elis Franklin, koji su i kopredsednici kompanije. Gotsman je američko-britanski milijarder, koji živi u Njujorku i ima bogatstvo od 2,4 milijarde dolara, prema poslednjim podacima Forbsa.

Među velikim akcionarima ove kompanije je i fond Velington menadžment, najstariji američki uzajamni investicioni fond.

Izvor: Jutarnji list, Tanjug

Nastavak na Advertiser-Serbia.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Advertiser-Serbia.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Advertiser-Serbia.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.