Tadić: Neće biti stranih baza, pa ni ruske u Srbiji

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Okt.2009, 00:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Neće biti stranih baza, pa ni ruske u Srbiji

BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić je rekao da u Srbiji neće biti nikakvih stranih vojnih baza i odbacio spekulacije da će budući Regionalni centar za vanredne situacije u Nišu biti ruska baza.

"U Srbiji neće biti vojnih baza, osim baza srpske vojske i zbog činjenice da smo proglasili vojnu neutralnost", rekao je Tadić večeras u intervjuu Radio-televiziji Srbije.



Pojavljuje se svetlo na kraju tunela

Predsednik Srbije Boris >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Tadić je izjavio da u narednoj godini očekuje početak oporavka od posledica kriza, a u 2011. značajno poboljšanje privredne aktivnosti i rast standarda građana.

"Mere koje je vlada preuzela, kako govore svi pokazatelji, daju rezultate. Iduća će biti takođe godina sa određenim teškoćama, ali biće to godina kada izlazimo iz krize", izjavio je on u intervjuu RTS-u.

Međunarodni eksperti, izneo je Tadić, procenjuju da će Srbija u 2010. biti jedna od retkih država sa privrednim rastom.

"Već 2011. očekuje se značajnije poboljšanje privredne aktivnosti i životnog standarda građana", rekao je Tadić, i istakao da će krediti koje Srbija dobija kako bi premostila posledice ekonomske krize, biti trošeni za dobrobit narednih generacija.

"Ekonomski pokazatelji ukazuju da se pojavljuje svetlo na kraju tunela", istakao je Tadić, i dodao da ima veliko poverenje u premijera Mirka Cvetkovića i njegove antikrizne mere.

Nema u EU sa stranom bazom
Predsednik Srbije je izjavio da je Evropska unija prioritet spoljne politike Srbija, ali da je neophodno izgraditi i strateške odnose i s drugim zemljama, pre svega sa SAD i Rusijom.

On je najavio da Srbija ima nameru da razvija odnose i sa NATO unutar Partnerstva za mir, koja do sada nije dovoljno iskoristila, te dodao da će uskoro imenovati i ambasadora pri Alijansi i otvoriti kancelariju, kao što to imaju i Rusija i druge zemlje.

Predsednik Srbije kaže da srpsko-ruski Regionalni centar za vanredne situacije u Nišu neće imati veze sa vojnim prisustvom, nego će isključivo biti za intervencije u vanrednim situacijama.

On je naveo da Srbija ide ka članstvu EU, a da to nije moguće ako na svojoj teritoriji ima stranu vojnu bazu.

Tadić je istakao da će taj regionalni centar biti strategijski važan, s obzirom na požare, koji se dešavaju u regionu, navodeći da je zahvalan Rusiji što će deo svoje opreme i tehnologije za gašenje požara, u čemu ima veliko iskustvo, da stacionira u Srbiji.

On je rekao da će to podići kredibilitet Srbije, koja "treba da bude atraktivna zemlja za članstvo u EU", te da će je jedan takav centar učiniti atraktivnijom.



Sagledavamo uslove pomoći Rusije

Boris Tadić je izjavio da će Srbija sagledati uslove pod kojima se odobrava finansijska pomoć Rusije i nakon toga odlučiti da li će iskoristiti ta sredstva.

"Mi ćemo videti koji su to uslovi, ukoliko ti uslovi jesu povoljni mi ćemo uzeti ta sredstva i koristiti ih na najefikasniji mogući način. Ako uslovi nisu povoljni mi ćemo tražiti resurse, odnosno sredstva na drugom mestu", kazao je Tadić.

On je podsetio da Srbija finansijsku pomoć i podršku dobija i od Evropske unije čije zemlje su jedan od najvećih "donatora i prijatelja" srpske ekonomije.

Tadić je rekao da predstavnici krupnog kapitala imaju svoje mesto u privredi i da država želi da oni dobro posluju, ali po zakonu.

On je naveo da postoje privrednici koji posluju poštujući propise, ali i oni koji to ne rade, pa su sada predmet istrage. "Ne samo oni, pa vidite i političari su predmet istrage, danas više niko ne može da kaže da postoje povlašćeni".

Milošević imao loše odnose sa Moskvom
Tadić je rekao da je Srbija "zaokružila" svoju spoljnu politiku i da je to vidno poslednjih meseci.

Srbija je posle 5. oktobra 2000. godine imala potrebu da poboljša odnose sa SAD, ali i s Rusijom budući da odnosi s Moskvom nisu bili najbolji 1990-ih dok je predsednik bio Slobodan Milošević, rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, bilo je potrebno poboljšati odnose i s Kinom, koja je jedna od glavnih činilaca u svetskoj politici zbog čega je u interesu Srbije da ima "najblje odnose s Kinom".

Ali to ne menja strateško opredeljenje Srbije ka EU, dodao je Tadić, navodeći da Srbija sprovodi reforme u skladu sa sistemom u EU, kao i da je potrebno menjati društvo u tom pravcu.

Kritičari spoljne politike Srbije i poboljšanja odnosa s Rusijom i Kinom zaboravljaju da je to i politika EU, rekao je Tadić i dodao da u EU postoje zemlje koje imaju dobre odnose s Rusijom, kao i da Brisel nastoji da uspostavi dobre odnose s Kinom.

Odbacujući kritike da je nerealno da Srbija kao mala zemlja ima strateški odnos s Kinom, Tadić je rekao i da je Kina tražila takav odnos sa Srbijom. On je objasnio da bi Srbija mogla da ima strateški odnos s Kinom ne kao značajna zemlja u svetu, nego kao značajna zemlja u regionu.

Tadić je istakao da treba izgraditi novi duh sporazumevanja u regionu jugoistočne Evrope, navodeći da sve zemlje treba da streme ka EU.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.