Izvor: JužneVesti.com, 30.Nov.2015, 14:27 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Susreti srpskih pozorišta lutaka u Nišu
Od utorka 1. decembra do petka 4. decembra niško Pozorište lutaka će biti domaćin najznačajnijeg nacionalnog lutkarskog festivala „Susreta profesionalnih pozorišta lutaka Srbije“, koji će okupiti 150 gostiju iz zemlje i inostranstva.
Gosti festivala biće Dečje kazalište Branka Mihaljevića iz Osijeka i Državni lutkarski teatar iz Varne.
Četdeset šesti put sastaće se sve naše profesionalne lutkarske scene i prikazati kreativne scenske postavke >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << književnih klasika i savremenika i povesti publiku na uzbudljivo putovanje duha i mašte - poručuju iz niškog Lutkarskog.
Radionica Jožefa Pernarčiča iz Slovenije namenjena je deci i odraslima koji vole lutku, a omogućiće im da se izraze likovno, da iskažu svoje kreativne sposobnosti i da se upoznaju sa izradom ginjol lutaka.
Program je dinamičan, maštovit i interaktivan. Na kraju će svako dete - učesnik radionice, samo napraviti svoju lutku i poneti je sa sobom - objašnjavaju iz niškog Pozorišta lutaka.
Biće održana i radionica Darka Kovačovskog, reditelja iz Bugarske, o osnovama tehnike senki.
U Srbiji postoji sedam profesionalnih pozorišta sa lutkarskom scenom, a organizator i domaćin Susreta je počev od 1962. godine, svaki put drugo pozorište, odnosno drugi grad. U Nišu je festival poslednji put održan 2008. godine.






