Od niških komunalnih preduzeća samo Gorica u 2017. gubitaš

Izvor: JužneVesti.com, 30.Nov.2018, 12:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od niških komunalnih preduzeća samo "Gorica" u 2017. "gubitaš"

Tradicionalno je jedini “gubitaš” među komunalnim preduzećima u Nišu prošle godine bila JKP Gorica, koje je “u minisu” čak 81,4 miliona dinara, dok je ostalih 8, prema rečima Vladislave Ivković iz Sekretarijata za komunalne delatnosti, imalo dobit od oko 470 miliona, od čega će 5 miliona da uplate u gradski budžet.

Od 9 niških komunalnih preduzeća prošle godine je, prema njihovim izveštajima koje je usvojilo Gradsko veće, jedino Gorica bila >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << u gubitku. Ovo pogrebno preduzeće je, kaže Ivkovićeva, u 2017. godini zaradilo oko 161,1 milion, ali je potrošilo oko 242,5 miliona, te je njihovo poslovanje ocenjeno kao "negativno".

JKP Gorica je u Nišu sinonim za preduzeće "gubitaša", a taj "trend" održala je i prošle godine i njihov minus u kasi iznosio je oko 81,4 miliona dinara.

Glavni razlog jesu finansijski rashodi po osnovu kamata na kredite i troškove sudskih postupaka, prinudne naplate, kao i blokade računa. Preduzeće je Agenciji za privredne registre dostavilo i izjavu da nije doneta odluka o pokriću gubitka za 2017. godinu u navedenom finansijskom izveštaju - pojašnjava Ivkovićeva.

Ostala niška komunalna preduzeća su prošle godine bila "u plusu", neka i višemilionskom, a njihova ukupna dobit je oko 470 miliona dinara.

Najveći prihod je prošle godine, kako kaže sekretarka, imala Gradska toplana- 264,6 miliona dinara, a višemilionsku dobit imalo je i preduzeće Mediana - oko 85,2 miliona, kao i JKP Naissus koje je prihodovalo nešto više od 106 miliona dinara.

Nešto manje miliona je u 2017. zaradio Parking servis - oko 7,7 miliona dinara, Tržnica je imala dobit od oko 2,3 miliona, dodaje Ivkovićeva, a dobit Direkcije za javni prevoz bila je oko 1,2 miliona dinara.

Nekoliko stotina hiljada prihodovala su samo dva preduzeća - Objedinjena naplata koja je imala prihod od oko 458.000 dinara i Direkcija za izgradnju grada koja je prošle godine zaradila samo oko 312.500 dinara.

Prema Zakonu o javnim preduzećima i Zakonu o privrednim društvima, pojašnjava Ivkovićeva, preduzeća koja su imala prihode mogu da ih potroše da bi pokrila gubitke iz prethodnih godina, ostave u rezervi i iskoriste za investicije, a mogu i da ih uplate u gradski budžet.

Od 8 komunalnih preduzeća koja su "u plusu", dodaje, njih 5 je odlučilo da deo dobiti "prelije" u gradsku kasu, što ukupno iznosi oko 5 miliona dinara.

U skladu sa propisanom procedurom preduzeća su dostavila odluke nadzornih odbora, kojima je dobit preduzeća utvrđena finansijskim izveštajem rasporedeljena tako da preduzeća Objedinjena naplata, Parking servis, Direkcija za javni prevoz, Mediana i Direkcija za izgradnju deo dobiti prenose osnivaču ideo raspoređuju za rezerve odnosno povećanje kapitala, dok Gradska toplana, Naissus i Tržnica dobit utvrđenu finansijskim izveštajem raspoređuju za pokriće gubitka iz ranijih godina - ističe Ivkovićeva.

Izveštaji komunalnih preduzeća koje je usvojilo Gradsko veće, trebalo bi da "prođu" i kroz ruke odbornika i da ih usvoji niška Skupština.

Iako je "na glasu" kao "gubitaš", što je potvrdio i izveštaj za prošlu i prvih 6 meseci ove godine, pogrebno preduzeće Gorica je, kako kaže Ivkovićeva, ipak za prvih 9 meseci ove godine prihodovalo - 2,4 miliona dinara.

Da li će i kako ovih par miliona uticati na poslovanje ovog preduzeća koje ima milionske dugove i stalno "zajmi" novac od drugih, Ivkovićeva kaže da zasad ne može da se prognozira. Ipak, sekretarka očekuje stabilizaciju poslovanje Gorice koja je nedavno iz budžeta dobila70 miliona dinara za "povećanje kapitala".

Što se ostalih komunalnih preduzeća tiče, Ivkovićeva kaže da su u prvih 9 meseci 2018. komunalna preduzeća Mediana, Naissus, Gorica, Objedinjena naplata, Tržnica, Gradska toplana, Parking servis, Direkcija za javni prevoz i Direkcija za izgradnju imala pozitivne finansijske rezultate i poslovala su u skladu sa programom, uz eventualna odstupanja u realizaciji svih planiranih aktivnosti.

Osim Gorice koja je posle dužeg vremena poslovala pozitivno ove godine, Ivkovićeva je podsetila da je jedno od "problematičnih" komunalnih preduzeća bila Direkcija za javni prevoz, koju su morali da reorganizuju i ugase saobraćajni sektor.

Nastavak na JužneVesti.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.