Niske temperature ne utiču na useve u Nišavskom okrugu

Izvor: JuznaSrbija.info, 04.Jan.2019, 16:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Niske temperature ne utiču na useve u Nišavskom okrugu

Većina ratara u nišavskom okrugu je ozime useve posejala tek krejem novembra i početkom decembra.

Zbog toga većina useva još uvek nije nikla, pa ni aktuelne niske temperature ih ne mogu oštetiti. Problem može nastati ukoliko ne padne sneg, a temperature se spuste ispod -15 stepeni kažu u Poljoprivrednoj stručnoj službi u Nišu. Snežni pokrivač je dobro došao ozimim usevima kao dobar izolator, a kasnije za dobru akomulacije vlage koja je preduslov za dobar prinos.
>> Pročitaj celu vest na sajtu JuznaSrbija.info << />
Kako kažu u Poljoprivrednoj stručnoj službi u Nišu ove godine nije ostvaren plan setve, a ratarima se ne preporučuje da seju useve u narednom periodu, već da njive pripreme za kukuruz i prolećnu setvu.

Niske temperature mogu naneti štete zasadim voća, posebno ako nisu dobro pripremljleni za zimu. U našim ekološkim uslovima,voćke mogu za vreme oštrih zima biti izložene manjoj ili većoj opasno-sti od mrazeva, od kojih mogu da im stradaju cvetni pupoljci, ili razni drugi organi, a ponegde može doći čak i do potpunog izmrzavanja. Spas od izmrzavanja predstavlja sneg koji fonkcionise kao toplotni izolator, izuzev u zasadima koji nisu adekvatno pripremljeni za zimu.

Kako kažu u Poljoprivrednoj stručnoj službi agrotehničkim merama je trebalo sprečiti prebujan rast letorasta, kasno završavanje vegetacije, jača oštećenja organa uzorkovana štetočinama. Kao efikasnom se pokazala mera krečenje debla I jačih skeletnih grana u jesen. Krečenje voćaka je dobro i zbog toga što u proleće usporava kretanje vegetacije čime se smanjuje  I mogućnost stradanja voćaka od kasnih prolećnih mrazeva.

Nastavak na JuznaSrbija.info...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JuznaSrbija.info. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JuznaSrbija.info. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.