Još jedan protest Novinari ne kleče večeras širom Srbije

Izvor: Radio 021, 25.Jan.2016, 09:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Još jedan protest "Novinari ne kleče" večeras širom Srbije

Protesti novinara okupljenih u inicijativi "Novinari ne kleče" biće nastavljen danas u Beogradu i drugim gradovima Srbije.

Cilj okupljanja je odbrana prava građana na "informisanje u javnom interesu i otpor seksizmu i rodnoj diskriminaciji u izjavama i postupcima nosilaca državnih funkcija", navodi se u saopštenju organizatora.

"Prvi protest održan je 7. decembra 2015. godine sa zahtevom za smenom ministra odbrane Bratislava Gašića koji je izjavom upućenoj novinarki >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Zlatiji Labović uvredio sve žene, sve novinarke i celu našu profesiju", navodi se u saopštenju i dodaje da je u međuvremenu broj zahteva te inicijative uvećan.

Dodaje se da se od ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića traži da prestane da uznemirava javnost i vrši pritisak na pravosudje, kao i da se od Tužilaštva zahteva da što pre ispita krivične prijave protiv Stefanovića zbog optužbe o nezakonitom praćenju novinara.

"Zahtevamo da Srpska napredna stranka prestane da primorava novinare da se učlanjuju u stranku kako su to radili našim kolegama u Pančevu. Pozivamo ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca da odgovori šta je preduzeo povodom praćenja, vredjanja, verbalnog progona i ucenjivanja novinara i novinarki i šta je (i da li je išta) učinio da zaštiti dostojanstvo novinarske profesije i obezbedi nam uslove za normalan rad", navodi se u saopštenju.

Zatraženo je poštovanje autorskih prava fotoreportera i izraženo protivljenje novom tumačenju Zakona o autorskim i srodnim pravima, kojim se krše osnovna profesionalna prava.

Protest je najavljen za 19 časova ispred Vlade Srbije u Beogradu, na Trgu slobodu u Novom Sadu, ispred Narodnog pozorišta u Nišu, kod Krsta u Kragujevcu, u pešačkoj zoni u Novom Pazaru, ispred Doma kulture u Čačku, ispred stare robne kuće u Šapcu, na Gradskom trgu u Kikindi, kod Rudarske česme u Lazarevcu, ispred zgrade opštine u Mladenovcu i ispred gradske skupštine u Vranju.

Autor: Beta

Nastavak na Radio 021...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.