Izvor: Blic, 28.Nov.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Italijan student u Nišu sa 60 godina
Ministarstvo obrazovanja Republike Bugarske uputilo je Univerzitetu u Nišu zahtev za proveru verodostojnosti diploma izdatih na Medicinskom fakultetu u Nišu petorici italijanskih državljana.
Svi su diplomirali na odseku stomatologije 1995. i 1996. godine, a diplome su im izdate 2002. godine u Nišu. Interesantno je da jedan od lekara, Enriko Đ., za čiju je diplomu o završenim studijama zatražena potvrda, sada ima 72 godine, a diplomirao je na niškom Medicinskom fakultetu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << (sa ocenom 6,64) šest godina nakon što je upisao studije - 1995. godine, kada je imao punih 60 godina! Rodolfo B. je upisao fakultet 1990. godine sa 45 godina, a Aleksandro B. 1988. godine sa 33 godine.
Rektor Niškog univerziteta Radoslav Bubanj je zahtev prosledio dekanu Medicinskog fakulteta prof. dr Milanu Višnjiću, koji je nakon izvršene provere potvrdio da su diplome legalno stečene i da o svemu postoji dokumentacija.
- Stručna služba je utvrdila da na našem fakultetu postoji sva dokumentacija da su ti studenti polagali ispite u Nišu. To je bilo pre 10 godina, ja tada nisam bio dekan, ali na fakultetu postoji uredna evidencija o položenim ispitima. Reč je o najnormalnijoj proceduri provere diploma koje se nostrifikuju u inostranstvu: da se dokumentuje da nisu ukradene ili stečene na drugi nezakoniti način. Nisam upoznat sa detaljima, ali se verovatno traži provera kako bi potvrdili diplome u Bugarskoj i nakon toga mogli da rade i u drugim zemljama EU - ističe Višnjić. On napominje da starosna granica za studiranje po zakonu ne postoji i da „student može da ima i 80 godina". On objašnjava da su diplome Medicinskog fakulteta iz Niša bile priznavane u Bugarskoj do njihovog ulaska u EU, da ne zna kakva je sada praksa i da u Nišu ima i studenata iz susedne zemlje.
- U poslednjih pet godina srpske diplome se ne priznaju više nigde blanko, pa ni u Grčkoj, bez polaganja dopunskih ispita. U Americi lekari mogu da rade sa diplomom Medicinskog fakulteta, ali samo u laboratoriji - objašnjava Višnjić.
Nema više studenata iz Italije
Višnjić kaže da je ranije u Nišu studiralo godišnje desetak studenata iz Italije, isključivo stomatologiju, od kojih većina već ima privatne ordinacije u svojoj zemlji. On veli da zbog isfabrikovane afere u medijima i iznetih neistina da se u švajcarskom gradu Luganu (italijanski deo) mogu nezakonito steći diplome niškog Medicinskog fakulteta ove godine nema nijednog studenta iz Italije, čime je Nišu naneta velika šteta.
- U Luganu su se studenti preko tamošnje agencije samo prijavljivali za studije, dok su se svi ispiti polagali u Nišu, i to je jedina istina. Od 2000. godine, od kada sam ja dekan, nije bilo nikakvih problema, čak mi je i iz švajcarske ambasade to potvrđeno - navodi Višnjić.











