Izvor: JuznaSrbija.info, 11.Jan.2015, 13:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Danas je 11. januar, praznik u Nišu, dan oslobođenja od Turaka
Posle skoro pet vekova robovanja, grad Niš oslobođen je od Turaka na današnji dan 1878 godine.
Preko 15.000 srpskih vojnika sa 100 topova četiri dana je po snegu i veoma hladnom vremenu opsedalo Niš.
Odlučujući napad izveli su šumadijski korpus iz pravca Seličevice i snage pod komandom pukovnika Milojka Lešjanina sa severa.
Srpski bajrak se 11. janura 1878. godine zavojorio na Tvrđavi, a knjaz Milan ušao je u grad nekoliko dana kasnije. >> Pročitaj celu vest na sajtu JuznaSrbija.info << U borbama je poginulo 120 srpskih vojnika, a blizu 800 je ranjeno.
Ovaj događaj je za Niš, koji do tada bio siromašan, je veoma bitan, slažu se istoričari.
"Sam Niš je u to vreme bio jedna uništena turska kasaba, a već u narednih desetak godina Niš je postao jedan moderan evropski grad i to zahvuljujući samom knjazu, kasnije kralju Milanu Obrenoviću".
Obeležje, spomenik u centru grada sa motivima oslobođenja grada, mesto je na kome se svake godine odaje počast poginulim junacima.
Nastavak na JuznaSrbija.info...

















