Izvor: JužneVesti.com, 22.Okt.2014, 09:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bah i Sibilijus na harmonici Nikole Pekovića
Niški Fakultet umetnosti objavio je solistički CD Nikole Pekovića na kome se nalazi desetak kompozicija za harmoniku u izvođenju ovog talentovanog muzičara.
Mladi harmonikaš, koji je jedan od najuspešnijih studenata Odseka za muzičku umetnost i od nedavno i saradnik u nastavi na ovom fakultetu, kaže da se na disku nalaze kompozicije iz raznih perioda, od baroka do savremene muzike.
Na svoj način i instrumentom koji, kako i sam kaže, nije baš popularan >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << za izvođenje klasičnih dela, odsvirao je kompozicije Baha, Skarlatija, Ramoa, Sibelijusa, ruskih kompozitora...
Obuhvaćena je muzika iz raznih epoha, kako bi publika koja uglavnom malo poznaje klasičnu muziku na harmonici, što uverljivije i upečatljivije mogla da oseti emociju i doživi tu muziku na potpuno drugačiji način. Naime, preko harmonike sam pokušao da oslikam kako bi određena melodija bila odsvirana na čembalu ili klaviru - objašnjava Nikola Peković.
Napominje da ovim želi da promoviše harmoniku kao instrument izuzetnih tehničkih i izražajnih mogućnosti.
Kaže i da je većinu kompozija koje se nalaze na albumu svirao na takmičenjima na kojima je bio nagrađen, pa ovaj disk smatra krunom uspeha sa tih muzičkih nadmetanja.
Nikola Peković je rođen 1991. godine u Kraljevu, a osnovne i master studije završio je sa najvišim ocenama u klasi profesora Miljana Bjeletića. Prošle godine je osvojio 2. mesto na Svetskom kupu harmonike u Kanadi i na Svetskom trofeju harmonike u Rusiji, a drugoplasiran je bio i na Međunarodnom takmičenju “Accoholiday“ u Ukrajini.
U zajedničkom nastupu sa sestrom Bojanom, 2012. godine je pobedio u trećem serijalu takmičenja "Ja imam talenat". Snimanje njihovog zajedničkog albuma je, kako kaže Peković, u završnici, a biće spoj klasične i tradicionalne muzike.

















