Italijanskoj crkvi porez na imovinu

Izvor: B92, 10.Okt.2012, 12:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Italijanskoj crkvi porez na imovinu

Rim -- Italijanska katolička crkva ostaće bez povlašćenog statusa i od 2013. će morati da plaća porez na imovinu, nakon što je vlada odobrila odluku iz februara.

Crkva trenutno plaća porez samo na nekoliko nekretnina u svom vlasništvu koje imaju komercijalnu svrhu, ali su plaćanja poreza oslobođene sve nekretnine u kojima postoji neka "nekomercijalna" delatnost, recimo kapela u hotelu ili deo u kom žive sveštenici i časne sestre.

"Pravni okvir >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stupiće na snagu 1. januara 2013, na početku fiskalne godine, i biće u potpunosti usklađen sa evropskim zakonima", saopštila je italijanska vlada.

Vlada je u februaru izmenila i dopunila zakon o porezu na imovinu u cilju gašenja crkvenih privilegija zbog sve glasnijih poziva da Vatikan da svoj doprinos u vreme dužničke krize, kada su svi građani primorani na žrtve.

U ponedeljak je Državni savet, najviši parnični sud u Italiji, odbacio odluku o porezu, ali je vlada insistirala da svako mora da plaća porez na imovinu, pa i crkva.

Evropska unija je 2010. pokrenula istragu o tome da li poreske olakšice koje uživa italijanska crkva mogu da budu klasifikovane kao nelegalna državna pomoć.

Dodatni prihodi od crkvene imovine na koju se dosad nije plaćao porez, uključujući hotele, restorane i sportske centre, mogli bi samo u Rimu da donesu godišnje prihode od 25,5 miliona evra, piše dnevni list "Republika", pozivajući se na zvanične cifre.
Pogledaj vesti o: Nekretnine

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Italijanska crkva od 2013. plaća porez na imovinu

Izvor: Kamatica.com, 10.Okt.2012

Italijanska katolička crkva ostaće bez istorijskog povlašćenog statusa i od 2013. će morati da plaća porez na imovinu, nakon što je vlada odobrila odluku iz februara..

Nastavak na Kamatica.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.