Nedelja štednje: Gde mudro ulagati?

Izvor: B92, 31.Okt.2011, 11:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nedelja štednje: Gde mudro ulagati?

Beograd -- Nedelja štednje počinje danas u Srbiji, a 31. oktobar se u celom svetu obeležava kao Dan štednje.

U srpskim bankama štediše trenutno drže oko 7,5 milijardi evra, a očekuje se da se ti depoziti posle Nedelje štednje povećaju.

U Srbiji će, međutim, ove godine Nedelja štednje i dalje biti u znaku prisutnog nepoverenja u nacionalnu valutu što pokazuje i nizak nivo dinarske štednje - ispod 200 miliona evra.

Nedelja štednje, koja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << traje u prvoj sedmici novembra, u bankarskom sistemu Srbije biće zapamćena i po velikom rastu obima prikupljenih depozita u ovoj godini, od oko 800 miliona evra u odnosu na prethodnu godinu.

Detaljno o Nedelji štednje, vrstama štednje i savetima kako štedeti, naćićete u specijalu na stranicama B92 biza.

Prema objavljenoj analizi Narodne banke Srbije (NBS), u ovoj godini (kao i prošle) bilo je isplativije štedeti u dinarima, nego u evrima.

Analiza NBS pokazuje i da je štednja u dinarima bila isplativija od štednje u devizama, od 2001. do 2011. godine, u većem broju posmatranih perioda, odnosno dinarska štednja bila je isplativija u 77 perioda, a u devizama u 41 periodu, pri čemu je dinarska štednja bila je isplativija pri obračunu kamate od sedam odsto u 70 i kamatnoj stopi od 7,5 odsto u 68 perioda.

Domaći mediji spekulišu da je "u slamaricama" ostalo još oko tri milijarde evra, zbog toga što neki gradjani i dalje nemaju poverenja u finansijske institucije, posle onoga što su doživeli devedesetih godina prošlog veka kada nisu mogli da podignu svoju štednju u bankama, pa čak ni posle 15. maja 2002. godine, kada je srpski dinar ponovo postao konvertibilan posle 1946. godine.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.