U znak sećanja na osvajača Arktika

Izvor: Vostok.rs, 02.Avg.2011, 17:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U znak sećanja na osvajača Arktika

02.08.2011. -

Mi smo već navikli na to da sve što se dešava na Arktiku izaziva veliko interesovanje. Ali ovog puta događaj koji je privukao sveopštu pažnju imao je poseban značaj. Na dalekom ostvu Koteljni sahranjeni su posmrtni ostaci doktora Germana Valtera, učesnika prve Ruske polarne ekspedicije pod rukovodstvom Eduarada Tolja. Među učesnicima ceremonije bili su Vlaterovi rođaci iz Nemačke i amabasador Estonije u RF.

Humanitarnu akciju sahranjivanja posmrtnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << ostataka polarnog istraživača Germana Valtera izveli su članovi ekspedicije Arktik-2011. pod rukovodstvom poznatog pustolova Dmitrija Špara.

Bilo je neophodno hitno spasiti grob: on se nalazio u kritičnom stanju, razrušeni kovčeg sa posmrtnim ostacima bio je ubkvalno istisnut na površinu, seća se Dmitrij Šparo.

Bilo je reči o tome da ćemo ponovo sahraniti Hermana Valtera i bilo je nekoliko adresa gde možemo da ga sahranimo. Da su rođaci rekli hajde da ga sahranimo u Nemačkoj, to mesto je mogla da bude Nemačka. On je rođen na teritoriji Letonije, veći deo života proveo je u Estoniji, u Tartuu. Mogli smo da ga sahranimo i u tim zemljama. I konačno, grob smo mogli da ostavimo tako gde se nalazio, na ruskoj teritoriji, na ostrvu Koteljni. Sada sam siguran da smo odabrali pravu varijantu.

Ambasador Estonije u RF Simu Tijk smatrao je da je njegova dužnost da doputuje na ponovno sahranjivanje Hermana Valtera, kako bi mu odao poštu.

To je dobro delo, zato što je čovek razuman i time se i razlikuje od svojih prethodnika što pamti svoje pretke. German Valter je znao na šta se odlučio, da može da se ne vrati, ali činio je to u ime nauke. Mislim da je vrlo važno ponositi se pionirima koji su nam otkrivali do tada nepoznate zemlje i bogatstva, koji su dali živote da znamo više o našoj planeti. A važnost polarnog regiona svakim danom postaje sve jasnija. Na estonskom jeziku postoji poslovica da je radost koju podeliš sa nekim dvostruka radost. Tu treba precizirati. U realnom životu se ispostavlja da je to ne dvostruka, već trostruka radost. Postoje stvari koje ne treba deliti, već sabirati. German Valter je bio pribaltički Nemac poreklom. On je odrastao u Tartuu i studirao na Tartuskom univerzitetu u Estoniji. Bio je podanik Ruske imeprije. Vrlo sam srećan što se svi zajedno njime ponosimo.

Novi grob Germana Valtera nalazi se na uzvišenom suvom mestu. Kako je primetio nećak polarnog istraživača, profesor Roland Valter, geolog, ovde mu se ništa neće desiti stotinama godina. Novi krst i ogradu napravili su od nerđajućeg čelika, u potpunosti iste kao i prvobitne. A stari krst i ograda postavljeni 1902. godine na grobu doktora predati su u jedan od muzeja Republike Saha, kojoj teritorijalno pripada ostrvo Koteljni.

Izvor: Golos Rossii, foto: © Flickr.com/kamome/cc-by-nc

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.