Opasne igre velikih sila (2): Rupe u odbrani Baltika

Izvor: Vesti-online.com, 09.Okt.2018, 00:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Opasne igre velikih sila (2): Rupe u odbrani Baltika

U istočnim NATO zemljama širi se strah. Ipak, on je zasad više iracionalan, iako je Rusija izvela invaziju i aneksiju Krima, kao i gruzijskih pokrajina Abhazije i Južne Osetije. Ova uznemirenost Baltika je normalna ako se gleda u kontekstu da bi Rusija mogla da uradi nešto slično onome što je uradila u Gruziji, na Krimu ili na istoku Ukrajine.

Poslanik Bundestaga Roderih Kizeveter ocenjuje da je malo verovatan >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << napad na neku od NATO zemalja. Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg za rusku novinsku agenciju "Ria novosti izjavio je da manevri koje NATO izvodi na svom istoku ne predstavljaju "neposrednu opasnost za nekog saveznika", ali i dodao da bi Moskva trebalo kroz transparentnost "da otkloni napetosti i spreči nesporazume".

Ali upravo to Rusija ne želi - u tome se slažu gotovo svi zapadni političari zaduženi za bezbednosna pitanja. Političar CDU Kizeveter smatra da je strategija Rusije takva da se "permanentno stvara nesigurnost i šalje signal nedovoljne uračunljivosti" kako bi se NATO države uznemiravale. Uz to, predsednik Putin upravo u vreme nemačke predizborne kampanje želi da unese razdor među istočnim članicama NATO koje se osećaju ugroženo i nemačkog društva, "koje više ne zna šta znači kad preti jedna odlično naoružana zemlja".

Međutim, to koliko je slaba korist od NATO članstva i prisustva nekoliko američkih lovačkih aviona, pokazalo je pre godinu dana istraživanje američkog trusta mozgova RAND. Ono ukazuje da je Ahilova peta u odbrani Baltika takozvana rupa Suvalki. Ukoliko Rusija napadne Baltik, pokazuje studija, potrebno je samo da zauzme taj uzak koridor između Poljske i Litvanija, koji se na istoku naslanja na Belorusiju, a na zapadu na rusku eksklavu Kalinjingrad. Time bi se sprečilo NATO snabdevanje na severu.

U studiji na kojoj su radili bivši glavni komandant NATO Vesli Klark i bivši komandant Egon Rams se dolazi do zaključka da pešadija NATO "ne bi bila u stanju da se povuče i na licu mesta bi bila uništena". Ostala bi jedino mogućnost ponovnog osvajanje Baltika, ali to bi završilo "katastrofalno". Za stanovnike Baltika to nisu nimalo ohrabrujući zaključci.

Litvanska predsednica Dalija Gribauskaite ukazuje na to da istočne NATO članice danas više nisu toliko ranjive kao nekada.

- Sada smo bolje pripremljeni - kaža ona.

Uz to, SAD su krajem avgusta u Litvaniji stacionirale sedam borbenih aviona. Američka vojna vozila raspoređena su i u Poljskoj.
Pogledaj vesti o: NATO

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.