Izvor: BalkanRock.com, 07.Maj.2016, 15:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Calexico rasplesao zagrebačku Tvornicu Kulture
Calexico; foto: Dorja Kožić
Dugoočekivani koncert američkog benda Calexico, u zagrebačkoj se Tvornici kulture ovog petka pretvorio u pravi plesni party, koji nikoga od prisutnih nije ostavio ravnodušnim. Dečkima iz benda ovo je bio treći nastup pred zagrebačkom publikom, a kako su i sami rekli, sigurno ne i posljednji.
No, krenimo redom.
Gaby Moreno
Na pozornicu je prije Calexica stupila Gaby Moreno, kantautorica iz Gvatemale, koja >> Pročitaj celu vest na sajtu BalkanRock.com << je s bendom već neko vrijeme na turneji. Svoj je nastup započela pjesmama na engleskom jeziku, da bi se potom prebacila na španjolski i pjesme s novog albuma “Illusion“, koji je baš jučer ugledao svjetlo dana. Publiku je svojim snažnim vokalom sigurno vodila kroz svoj svijet bluesa i jazza, a u jednom su joj se trenutku pridružili i članovi Calexica, koji su svojim instrumentima obogatili izvedbu. Moreno je tada najavila i kako joj je zagrebački nastup zadnji koji će (za sada) odraditi s Calexicom, budući da je ovaj koncert i kraj ovog dijela europske turneje. No, rekla je i kako je sigurna da će se na nekoj pozornici jednog dana opet sresti.
Publika je nježne pjesme s moćnim vokalom prihvatila veoma dobro, a najveći su pljesak dobile upravo izvedbe na španjolskom jeziku. Jedina zamjerka je možda to što se tijekom njene polusatne izvedbe, većina dvorane tek počela popunjavati, i velik broj ljudi je tijekom nastupa ulazio, pa Moreno možda i nije dobila punu pozornost publike (koju je itekako zaslužila). Međutim, to je nadoknadila na samom kraju koncerta kada se još jednom pridružila bendu na bisu, izvodeći s njima nekoliko pjesama.
Calexico
Nakon pauze od petnaestak minuta, pred publiku je izašao Calexico. Iako je iza benda već 20 godina bogate karijere, u turnejama – predvođeni dvojcem Joeyem Burnsom i Johnom Convertinom – ne posustaju. U Zagrebu su zadnji put bili prije tri godine, a u međuvremenu su odsvirali gotovo 200 koncerata! Povod ove turneje bio je deveti studijski album „Edge of the Sun“, objavljen prošle godine. Iako je Calexico svojom prepoznatljivim americana i Tex-Mex zvukom već dugo miljenik kritike, ovim su albumom postigli i zapažen komercijalni uspjeh. Većinom ispunjena Tvornica kulture, tako je s nestrpljenjem dočekala hitove poput „Splitter“, ali i nešto novijih „Falling from the Sky“ te „Bullets and Rocks“. Ove post rock pjesme dugim su instrumentalnim dionicama priredile pomalo psihodeličnu atmosferu koja je publiku uvela u koncert. No, prava zabava je tek slijedila, a za to su se pobrinuli izvedbama pjesama na španjolskom u tipičnom, nešto bržem, latino ritmu. Tek su u ovim pjesmama do izražaja došli svi instrumenti koji su bili prisutni na pozornici, a najveći je pljesak u nekoliko navrata dobio Martin Wenk, svojim nestvarnim balansiranjem između sviranja trube, harmonike, klavijatura te gitare. Pjesme poput „Cumbia de Donde“, ili pak „Coyoacan“ rasplesali su većinu prisutnih. Iako su u nekim pjesmama brojni instrumenti pomalo „zagušili“ Burnsov vokal (čiju je snagu pokazao na bisu, u pratnji akustične gitare), publici koja je uživala u nizu pjesama zaraznog ritma Meksika, to čini se nije niti najmanje smetalo.
Na bis su se dečki vraćali dva puta, te su još jednom uspjeli „raspametiti“ publiku, i to obradom pjesme „Bigmouth strikes again“ legendarnih Smithsa (za koje je Burns istaknuo da su im jedan od najvećih utjecaja). U svim pjesmama podršku im je svojim vokalom još jednom pružila Gaby Moreno.
Zarazni ritmovi i vrhunska atmosfera samo su mali dio onoga što nikako ne biste smjeli propustiti na sljedećem koncertu Calexica, benda koji ćemo (ako je vjerovati Joeyu Burnsu), još imati prilike uživo vidjeti.




