Izvor: Nezavisne Novine, 15.Dec.2015, 14:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prvi Britanac u »Sojuzu« poletio u svemir (FOTO, VIDEO)
MOSKVA - Svemirska raketa koja nosi prvog britanskog astronauta Tima Pika uspješno je lansirana danas iz Kazahstana prema Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). U svemirskoj kapsuli "Sojuz", pored Britanca, nalaze se ruski kosmonaut Juri Malenčenko i američki astronaut Tim Kopra.
Oni će provesti šest mjeseci na orbitalnoj stanici, prenio je BBC.
Putovanje od svemirskog centra do orbite trajalo je devet minuta.
Ex-army pilot #TimPeake makes history >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << as first official UK astronaut https://t.co/TRjL3wtxek #BritInSpace pic.twitter.com/qwgt1JBtO7
Zvaničnici su saopštili da svi sistemi svemirskog broda funkcionišu po planu i da će "Sojuz" sada raširiti solarne panele da bi osigurao napajanje električnom energijom.
#TimPeake becomes UK's first official astronaut. BBC's @sarahrainsford felt the vibrations https://t.co/IpC7x03to2 https://t.co/Ik0fouCO7v
Nova posada obaviće testove koji se odnose na buduća putovanja čovjeka u svemir, od povratka na Mjesec do leta na Mars i dalje.
Nastavak na Nezavisne Novine...
Prvi Britanac poleteo u svemir
Izvor: Blic, 15.Dec.2015
Raketa koja nosi prvog britanskog astronauta Tima Pika uspešno je lansirana danas iz Kazahstana prema Međunarodnoj svemirskoj stanici.







