Posmatrački tim EU na pet lokacija u Ukrajini

Izvor: Blic, Beta, Tanjug, 10.Jan.2009, 11:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Posmatrački tim EU na pet lokacija u Ukrajini

Posmatrački tim Evropske unije, koji bi trebalo da nadgleda tranzit ruskog gasa kroz Ukrajinu, rasporedio se na pet lokacija širom te zemlje, dok deo tima stiže u Moskvu, saopštila je večeras Evropska komisija.



Ukrajina oteže potpisivanje sporazuma

Potpredsednik ukrajinske Vlade Grigorij Nemirja rekao je da se nada da će sporazum o protoku ruskog gasa ka Evropi, nakon čega bi Rusija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mogla da nastavi isporuke ovog energenta evropskim potrošačima, biti potpisan tokom dana. Analitičari, pak, upozoravaju da Ukrajini ne odgovara "tematsko" razdvajanje gasne krize, po kome bi snabdevanje Evrope bilo rešeno odvojeno od pitanja velikog duga za gas prema Rusiji. (RTS)

Tim se podelio u pet grupa, od kojih će se dve naći na graničnim prelazima iz Rusije u Ukrajinu, dve na graničnim prelazima iz Ukrajine u EU, dok će jedna grupa ostati u centralnom dispečerskom centru u Kijevu.

U međuvremenu, dodatna grupa od pet eksperata je na putu za Moskvu, gde se nalazi i šef posmatračke misije Filip Kornelis, koji s ruskom stranom razgovara o modalitetima razmeštanja posmatračke misije.

Rusija i Evropska unija potpisale su ranije danas protokol o kontrolnoj misiji posmatrača nad tranzitom ruskog gasa kroz Ukrajinu, saopštio je danas premijer Rusije Vladimir Putin. Putin je nakon susreta sa češkim kolegom Mirekom Topolanekom rekao da su sa ruske strane taj dokument potpisali potpredsednik vlade Igor Sečin i šef Gasproma Aleksej Miler, dok su ga je strane Češke, koja predsedava EU, potpisao ministar industrije i trgovine Martin Rižman.

Putin je danas takođe izjavio da je glavni uzrok problema s tranzitom ruskog prirodnog gasa kroz Ukrajinu unutrašnja politička borba. On je ovo rekao na konferenciji za novinare posvećenoj rezultatima razgovora s Topolanekom.

"Sigurno se radi o ekonomkom sporu. Međutim, postali smo taoci unutrašnjih političkih problema u Ukrajini", rekao je Putin.

On je apelovao da se ne zaboravi da je cena po kojoj ukrajinski partneri kupuju ruski gas mnogo niža od one po kojoj se on preprodaje u Ukrajini.

"Pored toga, ukrajinski partneri se bore svake godine za pravo da izvoze naš gas u Evropu, što definitivno nema nikakve veze sa interesima ukrajinskih potrošaca i ukrajinskog naroda", naveo je Putin.

Na istoj konferenciji za štampu Putin nije isključio mogućnost širenja gasovoda Plavi tok ispod Crnog mora prema Turskoj.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.