Izvor: B92, 21.Jun.2013, 22:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lavrov: Paziti na novo oružje SAD
Sankt Peterburg -- Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov kaže da u daljim razgovorima Moskve i Vašingtona treba da u obzir budu uzeti i novi tipovi američkog naoružanja.
Lavrov je u intervjuu za agencije AP i Blumberg rekao da između ostalog u obzir treba da bude uzeto novo oružje koje bi SAD omogućilo da za samo sat vremena pogodi svoje mete bilo gde u svetu.
On je kazao da takvo naoružanje nema "nehumani efekat" kao nuklearno oružje, ali da može da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << utiče na globalnu stabilnost.
Predsednik SAD Barak Obama je ranije izjavio da želi da se ruske i američke zalihe nuklearnog naoružanja smanje za trećinu. To je više od onoga što je pre dve godine dogovoreno sporazumom Moskve i Vašingtona o smanjenju nuklearnog arsenala.
Lavrov je ocenio da Vašington šalje kontradiktorne signale o Siriji koji bi mogli da se negativno odraze na održavanje međunarodne konferencije s ciljem okončanja rata u toj zemlji.
Lavrov je u intervjuu za agencije AP i Blumberg kritikovao pozive upućene sirijskom predsedniku Bašaru Asadu da podnese ostavku.
"Nije stvar u tome da li mi volimo taj režim, niti da želimo da taj režim ostane, nego je stvar u tome da Sirijci odluče o tome", rekao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije odbacio je navode Zapada da je Asadov režim koristio hemijsko oružje u ratu.
Lavrov je branio odluku Moskve da sirijskim vlastima proda raketni sistem "S-300" time što su SAD postavile svoj sistem "patriot" u susednom Jordanu.
"Prodaja 'S-300' potpuno je legalna, transparentna i u skladu s međunarodnim propisima i ruskim pravilima o kontroli izvoza oružja", rekao je Lavrov.
On je rekao da bi isporuka oružja sirijskoj opoziciji, koju obećavaju Vašington i EU, bila velika greška. Lavrov je rekao da su neubedljivi dokazi da je sirijski režim koristio hemijsko oružje.
"Nama su Amerikanci, Britanci i Francuzi govorili da imaju dokaze. Ono što su nam oni pokazali, apsolutno je neuverljivo. To nije bazirano na činjenicama i ne može se smatrati dokazima", rekao je Lavrov. On je naglasio da se moraju izbegavati priče o uspostavljanju zone zabranjenih letova iznad Sirije, ako se zaista želi održavanje međunarodne mirovne konferencije.
Pogledaj vesti o: Moskva
Rusija: Smanjiti i broj novog američkog naoružnja
Izvor: Vesti-online.com, 22.Jun.2013, 04:38
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da u daljim razgovorima Moskve i Vašingtona o smanjenju nuklearnog naoružanja treba da u obzir budu uzeti i novi tipovi američkog konvencionalnog naoružanja...Lavrov je u intervjuu za agencije AP i Blumberg rekao da između ostalog u obzir...












