Zvanični razgovori od sutra sa MMF

Izvor: B92, 13.Feb.2011, 13:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zvanični razgovori od sutra sa MMF

Beograd -- Zvanični razgovori srpskih vlasti i misije MMF-a povodom sedme revizije stend-baj aranžmana počeće sutra plenarnim sastankom u Narodnoj banci Srbije u Beogradu.

Misiju MMF predvodi kao i do sada Albert Jeger, dok Srbiju predstavlja guverner Banke Srbije Dejan Šoškić.

Na sastanku će učestvovati i potpredsednici vlade Mlađan Dinkić, Jovan Krkobabić i Božidar Đelić, ministarka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << finansija Diana Dragutinović i predsednik Saveta NBS Boško Živković.

Misija MMF boravi u Beogradu od 9. do 23. februara u okviru sedmog, poslednjeg kvartalnog razmatranja rezultata ostvarenih u sprovođenju stend-baj aranžmana.

Biće obavljeni razgovori s predstavnicima Srbije u vezi sa najnovijim fiskalnim, monetarnim i platnobilansnim kretanjima, ispunjenju kriterijuma izvršenja za kraj 2010. godine, kao i realizaciji ciljeva ekonomskog programa dogovorenog sa jednom od najvažnijih svetskih finansijskih institucija.

Biće razmotreno i pitanje jačanja okvira za naplatu i restrukturiranje dugova preduzeća, koji bi trebalo da bude utvrđen do kraja februara ove godine.

Guverner Šoškić izjavio je da bi Srbija trebalo da ozbiljno razmotri mogućnost uspostavljanja novog sporazuma sa MMF, koji ne bi podrazumevao dodatno zaduživanje zemlje, već bi bio aranžman iz predostrožnosti.

"Mislim da ne bi trebalo da se dodatno zadužujemo već da kod MMF otvorimo potencijalnu liniju finansiranja za slučaj da se dese promene i nestabilnost u međunarodnom finansijskom okruženju, koje bi mogle da uslove potrebu Srbije za dodatnim, interventnim linijama finansiranja", objasnio je guverner.

Šoškić očekuje da će razgovori o poslednjoj, sedmoj, reviziji stend-baj aranžmana, biti nešto lakši nego što su bili tokom proteklih razmatranja.

"Verujem da će ovaj aražman biti uspešno okončan i da će ukupan utisak MMF-a o srpskim reformama biti pozitivan. Izuzetak u tom, ukupnom pozitivnom gledanju na našu situaciju je, pitanje odlaganja strukturnih reformi, koje su nužne da se dese u našoj zemlji", istakao je Šoškić.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Vuk Đoković izjavio je da je stav tog ministarstva da bi ugovaranje novog aranžmana sa MMF bilo pozitivno za Srbiju, jer bi time bila uspostavljena jača kontrola nad sprovođenjem politike potrebne da bi zemlja bila finansijski stabilna.

"Stav Ministarstva finansija je da bi ili produžetak ovog, ili još bolje novi ispregovarani aražman, bio dobar u smislu jače kontrole i uvođenja novih politika, pre svega vezano za strukturne reforme, pojačavanje administrativnih kapaciteta i bolje upravljanje državnom administracijom", istakao je Đoković.

Srbiji je aranžmanom s MMF koji je potpisan u maju 2009, odobren zajam od oko tri milijarde evra za jačanje deviznih rezervi, od čega je do sada je iskorišćeno oko 1,51 milijardi evra.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.