Dinkić smenjen,  Vlada zasad opstala

Izvor: Blic, 15.Feb.2011, 01:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dinkić smenjen, Vlada zasad opstala

BEOGRAD - Demokratska stranka i koalicija oko SPS-PUPS-JS nemaju ništa protiv dalje saradnje sa ministrima iz redova G17 plus, ali će njihov kao i rad ostalih članova Vlade ocenjivati premijer Mirko Cvetković. U Nemanjonoj 11. poručuju za Blic da se od ministara G17 plus, koji su juče doneli odluku da ipak ostanu u Vladi iako je njihov stranački lider Mlađan Dinkić razrešen potpredsedničkog i ministarskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mesta, očekuje da sa ostatkom Vlade rade na dobrobit građana. Međutim, ukoliko su ministri G17 plus ostali u Vladi samo sa ciljem da je destabilizuju, to neće biti tolerisano i oni će biti smenjeni.

Mirko Cvetković razrešio je juče nešto pre 14 časova Mlađana Dinkića i on više nije ministar ekonomije i regionalnog razvoja, a ova odluka trebalo bi da bude usvojena na prvom narednom zasedanju Skupštine Srbije. Sinoć do 18 časova nije se znalo kakva će biti odluka predsedništva G17 plus, ali su DS i SPS - PUPS-JS imali rešenje za obe varijante - i da ministri ostanu u Vladi i da je G17 napusti. Ipak, mora se priznati da se u vrhu DS i SPS očekivalo da ministri G17 plus zbog Dinklićeve smene izađu iz Vlade.

- Bojim se, da je cilj ostanka ministara G17 samo dalja destabilizacija Vlade i pokušaj da dovedu do njenog pada. Nas neće iznenaditi da će svaki trenutak koristiti za miniranje drugih u predizbornoj godini - kaže jedan od ministara DS za "Blic”.

U vrhu DS i SPS u prvim procenama razloga za ostanak u Vladi ministara G17 plus navode isključivo ekonomski.

- Izlazak iz Vlade značio bi ispadanje G17 plus iz vlasti i na drugim nivoima. Smena Dinkića je dokaz da je kolacija DS i SPS spremna i za izbore ali ne i da zarad opstanka na vlasti dozvoli privatizaciju državnih resursa i urušavanje institucija - slažu se u vrhu DS i SPS.

Prema saznanjima Blica premijer Mirko Cvetković tokom vikenda razgovarao je sa predsednikom Srbije i liderom DS Borisom Tadićem i naveo da bi Dinkića trebalo smeniti jer svojim istupima unosi nered u funckionisanju Vlade. Juče ujutro Cvetković i Tadić su iznova razgovarali i tada je vec Cvetković bio odlučan da se Dinkić mora smeniti. O smeni Dinkića, jer nije reč samo o ministru već i lideru stranke koja je koalicini partner u Vladi, juče je razgovarano i na užem Predsedništvu DS gde su se složili sa Cvetkovićevim predlogom. Prema saznanjima "Blica” svi su bili za Dinkićevu smenu.

- Generalna ocena je da je preterao. Sedi u Vladi, deli subvencije i posle dve godine nešto mu ne valja? Kap koja je prelila čašu je činjenica da je on DS optužio za tokove novca i to navodeći u poslednjih pet godina, što nema veze sa istinom. Njegov ucenjivački kapacitet je imao možda smisla u Koštunicinoj Vladi, ali ovo sada nije moglo da se toleriše - kaže jedan od učesnika sastanka.

Kako saznajemo premijer je Dinkiću poslao pismo po vladinom kuriru, ali i mejlom. Cvetković je Dinkića obavestio da ga je razrešio funckije bukvalno pet minuta pre 14 časova kada je održao vanrednu konferenciju za novinare i obavestio javnost o svom potezu. Jedan od ministara G17 koji je zamolio dsa mu ne pominjemo ime, navodi da je Dinkić bio "totalno zatečen”.

- Nije očekivao ovaj rasplet, a iskreno ni niko od nas. Mislili smo da će lopta biti spuštena - navodi Blicov sagovornik.

Kako saznajemo, lider SPS Ivica Dačić, ali i njegovi koalicioni partneri Dragan Marković Palma (JS) i potpredsednik Vlade Jovan Krkobabić (PUPS) obavešteni su pre Dinkića o njegovoj smeni. Oni su se složili sa odlukom premijera Cvetkovića. Tokom jučerašnjeg dana ni jednog trenutka unutar DS i SPS nije bilo bojazni da li će Vlada pasti. I pre odluke ministara G17 plus da ostanu u Vladi ostatak vladajuće koalicije imao je rešenje. Već su bili otpočeti razgovori koji su imali dve opcije.

- Dve mogućnosti i to manjinska vlada koju će podržavati opozicione stranke ili bi određene opozicione stranke ušle u Vladu i time postale deo vladajuće koalicije. Novi ministri bez obzira na političku pripadnost, ali stručni koji bi zamenili kadrove G17 plus. Na kraju to bi bila i potpuna rekontrukcija Vlade. Imamo cilj, a to je da Srbija do karaj godine dobije status kandidata i da dobijemo datum za pregovore, a to je platforma za koju postoje stranke koje bi podržale ovu Vladu - kažu u vrhu DS.

U DS su juče naveli za Blic da smena Dinkića nije kraj najavljene rekontrukcije Vlade i da je ova stranka "namerna da sve koji nisu ispunili ciljeve zameni”.

Dinkić: Ne plašim se ni Cvetkovića ni Tadića

Lider G17 plus Mlađan Dinkić iznedadio je ponovo koalicione partnere saopštivši im preko medija da prihvata smenu na mesto potpredsednika, ali ostavlja svoje ministre jer ne želi da bude odgovoran za ugrožavanje stabilnosti države, Vlade i koalicije. "Ne želimo da budemo ponovo optuženi da želimo da rušimo Vladu”, rekao je Dinkić.

Nakon odluke premijera Cvetkovića da smeni ministra ekonomije juče po podne je održan sastanak Predsedništva G17 plus na kojem je odlučeno da će G17 plus ostati i u Vladi i u koaliciji, da će prihvatiti tu Cvetkovićevu odluku, ali i da će ministarka za NIP Verica Kalanović "iz ličnih razloga” podneti ostavku. Mesto potpredsednika Vlade Dinkić ostavlja demokratama, a kandidate za ministra ekonomije, NIP i zdravlja predložiće stranka za dve nedelje.

- Prihvatam odluku, ali stojim iza svake reči koju sam izgovorio. Žao mi je ako se predsedniku Tadiću ne sviđa istina, a istina je da stanje u državi nije dobro, da imamo ozbiljnih problema u društvu i da je Srbiji potreban preokret - rekao je Dinkić.

Dinkić je rekao da su izgovorene brojne laži na njegov račun i da je on odlučio da više neće da trpi i da ćuti i da neće da prihvata odgovornost za nešto za šta nije kriv. On je ocenio da je "luda ljubomora došla do te mere da smetaju oni koji nešto rade”.

- Nisam se plašio Amerikanaca ni Rusa, pa se ne plašim, bogami, ni Borisa Tadića ni Mirka Cvetkovića - rekao je Dinkić.

Dinkić kaže da je za svoju smenu saznao iz medija i da premijer Cvetković, koji je rekao da ga je obavestio o smeni, ne govori istinu.

- Mi ćemo dati pun doprinos da koalicija ostane stabilna. Nije bitno gde se nalazimo Verica Kalanović i ja, bitno je da ministarstva nastave da rade dobro i mi smo zaista ponosni što će se našim odlaskom poboljšati stabilnost koalicije - rekao je mirnim mada pomalo ironičnim tonom Mlađan Dinkić.

Na pitanje da li mu je Boris Tadić i dalje dobar prijatelj, Dinkić je priznao da misli da mu je prijatelj jer mu je saopštio istinu ravno u oči.

Povezane vesti: Kalanović: Moja ostavka je moralni čin, spremni kandidati za upraženjena mesta u Vladi Todorović: SRS će glasati za Dinkićevu smenu Đilas: Rekonstrukcija vlade do 1. marta Dinkić: Ja odlazim, ministri iz G17 plus ostaju u Vladi Strani mediji: Smena Dinkića mogla bi da dovede do raspada vlade

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.