Dodik: Potrebna odlučne međunarodna borba protiv terorizma

Izvor: Blic, 14.Nov.2015, 12:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dodik: Potrebna odlučne međunarodna borba protiv terorizma

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je saučešće predsedniku Francuske Fransoa Olandu i francuskom narodu povodom terorističkog napada u Parizu, poručujući da nevino stradali očigledno plaćaju ceh dugoročne nestabilnosti u svetu, koja je omogućila razvoj grupacija spremnih na izvrše ovakav brutalan napad.

"Kao što je to bilo skoro kod nas u Zvorniku, očigledno je da je reč o terorizmu motivisanom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << radikalnim islamom", rekao je Dodik Srni i dodao da niko ne može da ostane ravnodušan pred činjenocom da su ovakve grupe spremne na gnusne napade.

Dodik je istakao da su sve bezbednosne strukture u Republici Srpskoj veoma angažovane, da prate situaciju i da stepen njihove mobilizacije nije spušten još od terorističkog napada u Zvorniku u nastojanju da se na pravi način pokriju sve bezbednosno ugrožene tačke i da se prate eventualni pokreti bilo koga.

"Sa stanovišta raspoloživih informacija, Republika Srpske u ovom trenutku može biti sigurna. Nema vidljivih mogućnosti da se desi nešto slično, čak i minimalno", rekao je Dodik i dodao da se u budućnosti ne može isključiti mogućnost delovanja takvih grupa.

Predsednik Srpske naglasio je da Republika Srpska svoj stepen pripravnosti u bezbednosnom smislu drži na visokom nivou i redovno prati sve moguće tačke koje, prema procenama, mogu da budu predmet sličnih napada.

"Uveren sam da će međunarodna borba protiv terorizma dati efekte i da samo udružena međunarodna koalicija u tom pogledu može da pomogne, a to znači angažovanje Zapada i Istoka, odnosno i Rusije, EU i SAD i svih zemalja koje imaju procenu da su ugrožene od radikalnih islamskih grupa koje su spremne da učine ovakve gnusne zločine kakve smo mogli da vidimo u Parizu", rekao je Dodik.

On je ocenio da se sada, nakon terorističkog napada na redakciju lista "Šarli Ebdo" u Parizu u kojem su ubijeni novinari, na neki način u kontinuitetu pokušava napraviti totalna destabilizacija Francuske, a time Zapadne Evrope.

"Mi smo na Balkanu suočeni sa već istorijskim problemima o tom pitanju, sada migracionim kretanjima i činjenicom da `Islamska država` u BiH ima najveći broj pripadnika. Očigledno je da `Islamska država` doživljava poraze nakon vojne intervencije Rusije i sve to govori o tome da je moguće da se pažnja preusmjeri na neke druge prostore", rekao je Dodik.

Predsednik Srpske je ukazao da ne treba zanemariti i činjenicu da su ekstremisti i pripadnici "Islamske države" pre nekoliko mjeseci uputili direktne prijetnje Balkanu, pa i BiH.

"U tom pogledu mora se učiniti sve da se obezbjedi koordinacija svih snaga u BiH i da se sva bezbjednosna i politička pažnja usmjeri na osposobljavanje bezbjednosnih jedinica za borbu protiv terorizma", rekao je Dodik.
Pogledaj vesti o: Milorad Dodik

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.