Izvor: Nezavisne Novine, 15.Dec.2015, 21:22 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gvozdena lejdi obara rekorde na aukciji
LONDON - Nekadašnja britanska premijerka Margaret Tačer pravi je aukcijski "zlatni rudnik".
Tekstovi njenih govora, njene knjige i odjevni predmeti, uključujući njenu vjenčanicu, dostižu astronomske svote na licitaciji u Londonu.
Kako prenosi AP, aukcijska kuća Kristi stavila je danas na prodaju 150 predmeta koji su pripadali "Gvozdenoj lejdi" i još 200 drugih na onlajn licitaciji koja će trajati >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << dva dana.
Tarčerkina crvena tašna za povjerljiva vladina dokumenta dostigla je cijenu od četvrt miliona funti (365.000 dolara), a bila je prvobitno procijenjena na 3.000 do 5.000 funti.
Potpisana kopija govora koji je Tačerka održala kada je 1979. godine postala prva žena premijer Ujedinjenog Kraljevstva, u kom izjavljuje "Gdje postoji razdor, unesimo harmoniju", prodata je za 37.000 funti (56.460 dolara). Bijela haljina u kojoj se vjenčala 1951. godine odnijeta je za 25.000 funti (38.000 dolara).
Margaret Tačer (1925-2013) je bila prva žena predsjednik Konzervativne stranke, a potom i prva žena predsjednik vlade Ujedinjenog Kraljevstva, položaj koji je držala od 4. maja 1979. do 28. novembra 1990, što je najduži mandat jednog predsjednika vlade Ujedinjenog Kraljevstva od 1827. godine.
Umrla je u 87. godini, u aprilu 2013.
Nastavak na Nezavisne Novine...
GVOZDENA LEJDI OBARA REKORDE Predmeti Margaret Tačer "zlatni rudnik" za aukcionare
Izvor: Blic, 15.Dec.2015
Nekadašnja britanska premijerka Margaret Tačer pravi je aukcijski "zlatni rudnik". Tekstovi njenih govora, njene knjige i odevni predmeti, uključujući njenu venčanicu, dostižu astronomske svote na licitaciji u Londonu.







