Junajted razbio Siti na Trafordu

Izvor: B92, 12.Apr.2015, 17:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fudbaleri Mančester Junajteda savladali su Siti posle preokreta 4:2 (2:1) u 145. derbiju grada Mančestera, u okviru 32. kola Premijer lige.

'Crveni đavoli' su se tako učvrstili na trećoj poziciji na tabeli, koja vodi direktno u Ligu šampiona, sa 65 bodova, dok je aktuelni šampion ostao četvrti sa četiri boda manje.

Ekipa Luja van Gala odigrala je možda i najbolji meč u sezoni, prekinuvši nepobedivnost 'Građana' na Old Trafordu od 2011. godine, a junak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << trijumfa bio je Ešli Jang sa pogotkom i dve asistencije.

Biviši igrač Aston Vile je najpre doneo izjednačenje svom timu u 14. minutu, posle vodećeg gola Serhija Aguera šest minuta ranije, da bi zatim desetak minuta kasnije sjajno pronašao Maruana Felainija na drugoj stativi za totalni preokret.

Tim rezultatom otišlo se na odmor, a novi pogodak za domaće postigao je Huan Mata u 67. minutu, doduše, i čistog ofsajda, pošto je u trenutku dodavanja od strane Vejna Runija bio barem metar u ofsajdu.

Gosti su bili u totalnom 'nokdaunu', da bi Kris Smoling u 73. minutu i definitivno rešio pitanje pobednika u 73. minutu, posle novog idealnog centaršuta Janga. Konačan rezultat susreta postavio je Kun Aguero, svojim drugim pogotkom u 89. minutu susreta.

Nije delovalo da će Junajted uspeti da prekine neugodnu tradiciju protiv ekipe Manuela Pelegrinija, uz 11:2 gol razliku na prethonih pet gostovanja na 'Teatru snova', jer je Serhio Aguero bio precizan već u osmom minutu. Vodeći gol gostiju, četvrti uzastopni za Kuna na gradskim derbijima, došao je posle lepe akcije i asistencije Davida Silve, ali i slabe reakcije odbrane domaćih.

Ipak, samo šest minuta kasnije 'Crveni đavoli' su izjednačili. De Hea je poslao odličnu dugu loptu na krilo do Erere, a bivši igrač Atletik Bilbaa lepo uočio Janga na prvoj stativi. Povremeni reprezentaitvac Engleske bio je brži od Klišija, Francuz je ipak uspeo da mu izblokira udarac, ali se, na njegovu nesreću, odbila pravo do Janga od njegovih leđa i prevarila Harta – pa je Jang lako pogodio prazan gol za izjendačenje.

Nastavio je Junajted u istom ritmu, da bi u 27. minutu Maruan Felaini doneo totalni preokret. Prethodno su Blind i Jang kombinovali uz bočnu liniju šesnesterca, da bi, posle fenomenalnog pâsa nekadašnjeg igrača Aston Vile petom kroz noge, Holanđanin odigrao povratnu do Janga. Usledio je centaršut na drugu stativu odakle Maruan Felaini sa samo metar razdaljine useva da proturi loptu pored golmana 'Građana'.

Do odlaska na odmor nije bilo previše uzbuđenja, gosti su bili totalno bezopasni, a na novi pogdak čekali smo do 67. minutu – kada je Huan Mata najavio pobedu svog tima. Odlični Felaini je ukrao loptu na sredini trenera, Blind zatim proigrao Runija a ovaj Matu, koji je bio barem metar u ofsajdu, a bivši igrač Čelsija udarcem kroz noge Harta doneo dva gola prednosti 'Đavolima'.

Sve je i definitivno bilo rešeno u 74. minutu, pošto ekipa Sitija nije ličila na učesnika Premijer lige, a kamoli na aktuelnog šampiona. Posle nove dobre dubinske lopte Mark Klatenburg je svirao prekršaj u opasnoj zoni, Ešli Jang poslao loptu na penal, Elakim Mangala 'sprečio' da bude ofsajd, a Kris Smoling sa desetak metara lagano savladao Harta.

Do kraja susreta nije bilo previše uzbuđenja, iako je Junajted mogao da postigne još koji pogodak, da bi konačan rezultat susreta postavio Aguero u 89. minutu, svojim drugim pogotkom. Pablo Sabaleta je probio po desnom boku i pronašao usamljenog zamljaka koji nekako smešta loptu od stative u mrežu.

U mečevima odigranim ranije tokom vikenda, Arsenal je u subotu zabeležio osmu pobedu u nizu golom Arona Ramzija i učvrstio se na drugom mestu na tabeli, dok je Čelsi, takođe minimalnim rezultatom, slavio na gostovanju Kvins Park Rendžersu, pa je zadržao osetnu prednost na čelu tabele.

Premijer liga, 32. kolo:

nedelja:

Kvins Park Rendžers – Čelsi 0:1 (0:0)

Fabregas 88

Mančester Junajted – Mančester Siti 4:2 (2:1)

Sastavi:

Mančester Junajted: De Hea, Valensija, Smoling, Džons (Roho od 75'), Blind, Karik, Felaini (Falkao od 83'), Erera, Mata (Di Marija 81'), Jang, Runi

Mančester Siti: Hart, Sabaleta, Kompani (Mangala od 46'), Demićelis, Kliši, Fernandinjo, Ture, Navas (Lampard od 74'), Milner (Nasri od 63'), Silva, Aguero

Duel na 'Teatru snova' počeo je munjevito, a već u prvom minutu Junajted je uspeo da dođe do kaznenog Džoa Harta, ali ne i da uputi udarac. Međutim, od tog trenutka usledila je totalna dominacija gostiju, koji su već iz druge akcije na meču stigli do prednosti.

Najpre je veliku šansu imao Hesus Navas, kada je lako prošao pored Dejlija Blina, ušao u kazneni, ali je David de Hea sjajno skratio ugao i uspeo da izbaci njegov pokušaj u korner. Ipak samo šesdeset sekundi kasnije, u osmom minutu, gosti su stigli do prednosti.

Ovoga puta akcija je tekla po levom boku, započeo je Geal Kliši, produžio do Džejmsa Milnera, a ovaj još bolje proigrao Davida Silvu. Španac je ušao u kazneni, pametno sačekao i odigrao savršen pâs do Serhija Aguera na petercu – a Kunu nije bilo teško da pogodi praznu mrežu0:1.

Kun Aguero nije bio precizan na prethodnih šest mečeva, ali nije prekinuo svoj niz protiv velikog rivala jer mu je pogodak u osmom minutu četrti uzastopni u derbijima Mančestera.

Ekipa Luja van Gala bila je u evidentnom šoku, ali je uspela da odgovori samo šest minuta kasnije, doduše, uz malo sreće.

De Hea je poslao odličnu dugu loptu na krilo do Erere, a bivši igrač Atletik Bilbaa lepo uočio Janga na prvoj stativi. Povremeni reprezentaitvac Engleske bio je brži od Klišija, Francuz je ipak uspeo da mu izblokira udarac, ali se, na njegovu nesreću, odbila pravo do Janga od njegovih leđa i prevarila Harta – pa je Jang lako pogodio prazan gol – 1:1.

U narednih desetak minuta nije bilo previše uzbuđenja, da bi malo zatišije prekinuo Aguero, kada je njegov udarac u 23. minutu završio za malo pored stative, dok je pokušaj Davida Silve uspeo da osujeti Kris Smoling. Junajted je od tog trenutka ponovo preuzeo inicijativu i uskoro stigao do totalnog preokreta – ponovo posle akcije po levom boku.

Blind i Jang su kombinovali uz bočnu liniju šesnesterca, da bi, posle fenomenalnog pâsa nekadašnjeg igrača Aston Vile petom kroz noge, Holanđanin odigrao povratnu do Janga. Usledio je centaršut na drugu stativu odakle Maruan Felaini sa samo metar razdaljine useva da proturi loptu pored golmana 'Građana' – 2:1.

Osim ofanzivnog dela tima domaćina, odlično prvo poluvreme odigrao je David de Hea i ponovo pokazao da ga opravdano smatraju jednim od najboljih golmana sveta. Posle uvodne dve dve intervencije imao je i nekoliko pravovremnih istrčavanja, u stilu trećeg beka.

Mogao je Siti da izjednači do poluvremena da Antonio Valensija nije odigrao perferktnu odbranu nad Aguerom, zatvorivši mu mogućnost da proigra usamljenog Silvu u kaznenom, a zatim ga i izguravši dok je lopta izlazila u gol aut.

Drugo poluvreme počelo je novim problemom za goste jer je kapiten Vinsent Kompani morao da napusti igru. Čini se da je obnovio povredu zadnje lože, a na njegovo mesto ušao je Elakim Mangala. Ono što može malo da ohrabri goste je činjenica da je Siti poslednji put poražen, kada je poveo, sedmog novembra 1993.

Prvu veliku šansu u nastavku imali su 'Crveni đavoli', posle slobodnog udarca koji je izveo Vejn Runi u 53. minutu. 'Vaza' je gađao mesto gde se spajaju stativa i prečka, Hart divnom paradom uspeo da sačuva svoju mrežu, ali ne i da otkloni opasnost. Ešli Jang je vratio u peterac – ali je golman reprezentacije Engleske zaustavio pokušaje Erere i Felainija, pre nego što je njeova odbrana nekako otklonila opasnost.

Na ulasku u sat vremena igre novu veliku priliku za domaće propustio je Jang, kada nije lepo zahvatio centaršut Huana Mate, pa je Hart lako pokupio loptu u petercu. Međutim, samo sedam minuta kasnije Španac je ispravio promašaj svog kolege. Odlični Felaini je ukrao loptu na sredini terena, Blind proigrao Runija a ovaj Matu, koji je barem metar u ofsajdu, a bivši igrač Čelsija kroz noge doneo dva gola prednosti svom timu – 3:1

U međuvremenu, Manuel Pelegrini je na teren poslao Samira Nasrija, umesto povređenog Džejmsa Milnera, ali to nije sprečilo domaćina da totalno 'nokautira' grogiranog protivnika i, najverovatnije, uruči otkaz Čileancu na klupi tima sa Etihada.

S druge strane, Holanđanin je reagovao uvođenjem Markusa Roha, na mesto Fila Džonsa, a nešto kasnije i Anhela di Marije i Radamela Falkaa.

Gostujući igrači nisu delovali kao ekipa u poslednjih petnestak minuta susreta, gotovo bezvoljno su stajali na terenu, da bi 'Đavoli' to kaznili još jednom i definitivno rešili pitanje pobednika 145. derbija grada Mančestera – donevši Junajtedu prvu pobedu kod kuće nad velikim rivalom još od 12. feburara 2011. godine.

Ešli Jang je najbolju partiju ove sezone krunisao novom asistencijom, ovoga puta iz prekida, pošto je poslao veoma dobar centaršut na penal. Mangala se našao između dvojice igrača domaćih, i tako sprečio da sudija ne svira ofsajd, a Kris Smoling usamljen sa desetak metara lako savladao Harta – 4:1.

Do kraja susreta nije bilo previše uzbuđenja, iako je Junajted mogao da postigne još koji pogodak, da bi konačan rezultat susreta postavio Aguero u 89. minutu, svojim drugim pogotkom. Pablo Sabaleta je probio po desnom boku i pronašao usamljenog zamljaka koji nekako smešta loptu od stative u mrežu – 4:2.

Junajted je tako zabeležio šestnu uzastopnu pobedu u nacionalnom šampionatu i nastavio da prati vodeći dvojac, dok je Siti u velikom problemu posle četvrtog poraza u poslednjih šest duela.