Rusija protiv kopnene operacije, Kina za hitan prekid vatre

Izvor: Politika, 06.Maj.2011, 12:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rusija protiv kopnene operacije, Kina za hitan prekid vatre

MOSKVA – Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da se Rusija protivi kopnenoj operaciji u Libiji, dok se njegov kineski kolega Jang Đieći posle razgovora u Moskvi založio za prekid vatre među sukobljenim stranama i poštovanje suvereniteta i teritorijalne celovitosti te severnoafričke zemlje, javile su ruske novinske agencije.

„Što se tiče eventualnih predloga za odobravanje preko Saveta bezbednosti >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << UN kopnene operacije u Libiji, Rezolucijom 1.973 koju je Savet već usvojio, direktno i nedvosmisleno se isključuje takva mogućnosti, i ta pozicija Rusije ostaje apsolutno nepromenjena”, rekao je Lavrov a prenela je agencija RIA Novosti.

Ističući da je Rezolucijom 1.973 SB UN isključena kopnena operacija, Lavrov je, kako prenosi Itar-Tas s, izrazio i nezadovoljstvo što Kontakt-grupa za Libiju pokušava da preuzme glavnu ulogu u određenju politike međunarodne zajednice prema Libiji, ali i prema svim drugim zemljama regiona.

„Potrebno je strogo se rukovoditi principima UN, kao i odgovarajućim dokumentima, koji uvažavaju suverenitet, nezavisnost i teritorijalnu celovitost”, rekao je kineski ministar spoljnih poslova.

Prema Jangovim rečima, narodi svih zemalja sveta, uključujući narode Bliskog istoka, imaju „pravo da samostalno biraju put razvoja”.

„Uvek smo protiv primene sile u međunarodnim odnosima i smatramo da je u toj situaciji potrebno rukovoditi se principima Povelje UN i drugim normama međunarodnog prava”, rekao je šef kineske diplomatije.

Tanjug

objavljeno: 06/05/2011
Pogledaj vesti o: Moskva

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Rusija protiv kopnene operacije u Libiji, Kina za hitan prekid vatre

Izvor: SrbijaNet.rs, 06.Maj.2011

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je danas da se Rusija protivi kopnenoj operaciji u Libiji, dok se njegov kineski kolega Jang Djieći posle razgovora u Moskvi založio za prekid vatre među sukobljenim stranama i poštovanje suvereniteta i teritorijalne celovitosti te severnoafričke zemlje,

Nastavak na SrbijaNet.rs...

Moskva i Peking za prekid vatre

Izvor: Danas, 06.Maj.2011

Rusija i Kina založile su se juče za prekid vatre u Libiji i ponovile načelno protivljenje mešanju u događaje u toj zemlji i kopnenoj intervenciji.

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.