Udruženje „Ilinden“ iz Leskovca obeležilo jubilej postojanja

Izvor: juGmedia, 13.Dec.2013, 02:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Udruženje „Ilinden“ iz Leskovca obeležilo jubilej postojanja

LESKOVAC – Udruženje građana makedonske nacionalne manjine „Ilinden“ u Leskovcu obeležilo je jedanaest godina postojanja. Svečanosti su prisustvovali Borče Veličkovski, predsednik Saveta makedonske nacionalne manjine u Srbiji i Marjan Jovanovski, makedonski konzul u Beogradu.

Jovanovski je rekao da ovakva udruženja građana makedonske nacionalnosti u Srbiji predstavljaju vezivno tkivo dve države i da pripadnici makedonske zajednice treba da ostanu lojalni građani >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << Srbije kao do sada, što je želja i opredeljenje svih nas, naglasio je makedonski konzul.

Predsednik Makedonije Georgi Ivanov početkom godine dodelio je Nacionalnom savetu Makedonaca u Srbiji najviše ustavno priznanje za očuvanje nacionalnog identiteta ove zajednice, što je za nas veliko priznanje rekao je na današnjoj svečanosti Borče Veličkovski, predsednik Saveta makedonske nacionalne manjine u Srbiji. On je rekao da u Srbiji ima oko 30 udruženja pripadnika nacionalne zajednice bez čijeg postojanja bi bilo teško sačuvati njihov nacionalni identitet.

Zvonko Petkovski, predsednik Udruženja „Ilinden“naveo je da su u proteklih jedanaest godina ostvareni mnogi projekti s ciljem da se očuva nacionaln identitet oko 160 Makedonaca koji žive u Leskovcu. Kao posebno značajne naveo je kurs makedonskog jezika koji je trajao tri godine i za koji je bio zainteresovan i veliki broj Srba.

Na programu Radio Leskovca od aprila ove godine uvedena je emisija na makedonskom jeziku „Makedonijo, dobar den“, a pripadnici makedonske zajednice aktivno učestvuju u političkom, kulturnom i drugim oblastima društvenog života.

Lokalna samouprava pomaže rad Udruženja „Ilinden“ kome je na korišćenje ustupljena prostorija za njegove aktivnosti.

Proslavi godišnjice Udruženja „Ilinden“ prisustvovali su i gosti iz škole „Vančo Nikoleski“ iz mesta Leskovec kod Ohrida koji su leskovačkom školom „Svetozar Marković“ danas potpisali povelju o bratimljenju. Svečanost jubileja uveličao je nastup vokalne grupe „Neven“ koja je izvela splet makedonskih izvornih pesama.

(Kraj)bdi
Pogledaj vesti o: Leskovac

Nastavak na juGmedia...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta juGmedia. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta juGmedia. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.