Izvor: juGmedia, 06.Nov.2015, 16:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DOKAZALI smo da ima za sve, a ne samo za neke!
LESKOVAC – Lokalna samouprava u prethodne tri godine domaćinski je poslovala, zaključeno je danas na svečanom sastanku povodom trogodišnjice vladanja takozvane spasovdanske koalicije, koji je sazvao gradonačelnik Leskovca i lider Srpke napredne stranke Goran Cvetanović.
„Dokazali smo da ima za se, a ne samo za neke, što je bila praksa prethodne vlasti. Sve što smo uradili, uradili smo zajedno, poštujući >> Pročitaj celu vest na sajtu juGmedia << zakone i plaćajući obaveze na vreme i to je model uspešnog poslovanja. Sve što radimo je iz ljubavi prema gradu u kome živimo i nadam se da će nam naredna 2016. godina biti uspešnija, jer imamo takvu obavezu prema građanima koji su nam ukazali poverenje“, ocenio je Cvetanović.
U svom jednočasovnom izlaganju o postignutim rezultatima, prvi čovek Leskovca pobrojao je, kako je kazao, trogodišnje uspehe javnih preduzeća i ustanova u gradu.
Delove govora gradonačelnika Gorana Cvetanovića pročitajte u nastavku teksta:
– U najkraćem sve što smo zajedno uradili u prethodne tri godine mogao bih podeliti na nekoliko perioda. Period preuzimanja odgovornosti, sagledavanja situacije, suočavanja sa realnim stanjem u gradskom budžetu i nasledjenim problemima.
– Usledio je period stabilizacije i konsolidacije tokom 2013 i i 2014 godine, kada smo vraćali nagomilana dugovanja u iznosu od 2 milijarde dinara, obezbedjivali dozvole i potrebnu dokumentaciju, uspostavljali red u javne finansije sa jasnom porukom svim budućim generacijama političara da se ne može raditi bez dozvola, projektne dokumentacije i mimo tendera.
– Opozicija nam je zamerala što smo kasnili sa redovnim održavanjem puteva, stalno potencirajući da su ulice pune udarnih rupa. Izdržali smo taj pritisak, jer smo znali da nećemo i ne smemo raditi bez tendera i mimo zakona kako su oni to činili.
– Poslednjih godinu dana ušli smo u fazu intenzivnog rada na infrastrukturnom uredjenju grada, uvodjenju komunalnog reda i poboljsanju javne higijene, ali i na preduzimanju konkretnih mera u cilju privlačenja investitora i poboljšanja investicione klime u gradu.
– Danas kada sa svojim saradnicima obilazim teren, osećam ogromno zadovoljstvo i ponos kada pogledam neke novoizgradjene objekte i setim se šta smo sve uradili brinući o svakom našem sugradjaninu koji živi u nekom od 144 naseljena mesta naše gradske teritorije.
– Jednim od većih uspeha naše koalicije smatram to što smo uspeli da savladamo početne nevolje koje su ugrožavale budžet grada sa početkom primene praćenja i izmirenja obaveza prema Zakonu o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama.
To je značilo da ukoliko neki budžetski korisnik bude u kašnjenju kod izmirenja obaveza u roku od 45 dana, privremeno se obustavlja transfer po osnovu poreza na zarade.
Vodimo računa o redovnom izmirivanju ostalih obaveza kako bi se naplata prinudnim putem i po rešenju sudova svela na minimum, što se i vidi iz dosadašnjeg izvršenja rashoda u odnosu na raniji period.
– Takođe bih istakao odgovornost prilikom zaduživanja a što se odnosi naročito na visinu kamata i uštedu po tom osnovu.
– U toku jula realizovana su dva izuzetno povoljna kreditna aranžmana. Za kredit od 235 miliona dinara kamatna stopa iznosi 2,59%, dok je za kredit od 115 miliona dinara kamatna stopa 2,53%, uz mogućnost odobrenja granta.
– Ogroman problem u prethodne 2 i po godine predstavljale su sudske presude po osnovu tužbi racionalizovanih radnika iz 2010.godine. Podseticu Vas.
– Pomenuta racionalizacija doživela je fijasko jer se 70-oro otpuštenih radnika, to jest 317 zaposlenih, vratilo na posao tako da su ukupni troškovi racionalizacije grad koštali oko 300 miliona dinara.
– Ali ti problemi su prevaziđeni a nedomaćinsko rukovođenje gradom od starne demokrata daleko su iza nas.
– U 2013. godini u rad mesnih zajednica uložili smo 10 miliona dinara, u 2014. Godini 29,5 miliona a u 2015 godini čak 38 miliona za prvih deset meseci.
– Radovi se trenutno izvode u čak 37 mesnih zajednica kako gradskih tako i seoskih. Radi se na kanalizacionoj i vodovodnoj mreži, rehabilitaciji kolavoza, atarskim putevima, dogradnji i adaptaciji objekata…
– Ukupno je za te radove u 2014 i 2015 godini izdvojeno blizu 40 miliona dinara.
– Kao vlast koja stoji iza svojih reči, a uvek sam govorio da je zapošljavanje naših građana prioritet, reći ću da smo do sada imali odličnu podršku republičke vlade.
U prilog navedenom mogu da kažem i to da je Gradu u vidu transfera iz republičkog budžeta od decembra 2014.godine do oktobra ove godine uplaćeno 200 miliona dinara.
– U cilju podsticaja zapošljavanja naših sugrađana a na osnovu sprovedenih konkursa i podnete dokumentacije pravnih i fizičkih lica u 2015 godini izdvojili smo 36,5 miliona dinara, za mere aktivnog zapošljavanja.
– U prethodne tri godine uspeli smo da se broj lica koja čekaju posao smanji za nekoliko hiljada i prvi put bude manji od 20 000.
Sastanak je održan u sali Skupštine grada sa koalicionim partnerima, saradnicima i direktorima javnih ustanova i preduzeća.
(kraj) dum









