Izvor: B92, 01.Dec.2010, 20:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nova rekordno niska vrednost dinara

Beograd -- Dinar danas ima rekordno nisku vrednost u odnosu na evro - zvanični srednji kurs je 107,38. NBS poručuje da ima instrumente kojima će uticati na inflaciju.

Sedmi dan za redom dinar gubi na vrednosti, a inflacija se, kažu ministri, primiče dvocifrenoj.

Ekonomska stvarnost je daleko od izlaska iz krize, a ono što ekonomisti zovu makroekonomska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stabilnost praktično ne postoji, kažu stručnjaci i daju primer - cene, valutna stabilnost, kamate i funkcionisanje privrede su daleko od poželjnog.

Iz Narodne banke poručuju da ne postoji utvrđena granica kursa koji će braniti, ali i da imaju instrumente kojima će uticati na inflaciju i prevelike dnevne oscilacije dinara u odnosu na evro.

"Instrumente koje NBS ima su ne samo uticaj na referentnu kamatnu stopu, nego i uticaj na obavezne rezerve, intervencije na deviznom tržištu su takođe instrument sterilizacije. Svaki put kada NBS proda devize na tržištu povlače se dinari, i to je efekat koji ima za sobom posledice koji ima svaki drugi instrument restriktivne monetarne politike", kaže Dejan Šoškić, guverner Narodne banke Srbije.

Potpuno drugačiji stav imaju mnogi ekonomisti, a neki od njih smatraju da je problem u odnosu između Narodne banke i Vlade Srbije.

"Nemam utisak da je jasno istaknuta nezavisnost banke, to se vidi i po rezultatima. Što se tiče same vlade, mislim da je u ovom trenutku bespredmetno davati zadatke jer je ovo predizborna godina i oni će se zanimati izborima, a ne reformama", kaže Vladimir Gligorov, sa Bečkog instituta za međunarodnu uporednu ekonomiju.

Ekonomski konsultant Nebojša Katić smatra da je monetarna politika nanela dramatičnu štetu Srbiji.

"Šteta je kroz politiku kursa dinara koji je dugo bio precenjen, i kroz visinu kamatnih stopa i marže koje su spektakularno visoke", kaže Katić.

Problem kursa i inflacije najviše osećaju građani koji imaju kreditne obaveze, ali i ostali, jer im treba sve više novca za istu količinu robe. Osim u kućnim budžetima, inflacija i kurs su sve prisutniji problemi i u privredi.

"Privreda je prezadužena i jasno je da će to imati odraza na poslovanje privrede. Očekujem da će ovi parametri biti otprilike slični ili još gori nego sada. Ako je inflacija bila 9,5 odsto, ako je kurs skočio 12 odsto, sasvim sigurno da će to biti i iduće godine", kaže Đorđe Momirović iz konfekcije "Mona".

I ekonomisti nagoveštavaju da će i naredna godina, upravo zbog inflacije koja se prenosi, nestabilnosti kursa i velike nezaposlenosti kao posledice ukupne ekonomske nestabilnosti, biti neizvesnija od ove koja prolazi.
Pogledaj vesti o: Kurs dinara

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.