Žiri FAF-a o krizi i filmovima

Izvor: B92, 03.Dec.2011, 18:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Žiri FAF-a o krizi i filmovima

Nemačka filmska poslenica Gabrijela Brunemajer i reditelj i scenarista Majkl Rou ovih dana borave u Beogradu, kao članovi žirija 17. Festivala autorskog filma.

Brunemajer je veliki deo karijere posvetila produkciji i edukaciji mladih filmskih autora. Jedan je od osnivača marketa "Konekting Kotbus" u okviru festivala posvećenog istočnoevropskim kinematografijama u tom nemačkom gradu, a sada je konsultant za razvoj scenarija i prezentaciju filmskih projekata. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

"Kada tražimo nove dobre projekte, srpsko tržište je vrlo bogato idejama", izjavila je Brunemajer na konferenciji za novinare u Domu omladine. Ona je podsetila da je 2001. godine upoznala Srdana Golubovića, sadašnjeg predsednika Saveta festivala, koji je debitovao sa filmom "Apsolutnih sto" i nagrađen na festivalu u Kotbusu.

"Gotovo je neverovatno da neko ima tako jak prvi film, koji vraća energiju bioskopu. To mi je bitna tačka u karijeri, jer sam bila posustala, jedno vreme ništa izuzetno nisam videla, a Srdanov film mi je vratio nadu", naglasila je ona.

Od novije produkcije njen favorit je "Beli, beli svet" Olega Novkovića, dok je za "Tilvu Roš" Nikole Ležaića, ovogodišnjeg kandidata za nagradu "Evropsko otkriće", rekla da je najava nove talentovane generacije.

Govoreći o ekonomskoj krizi, ona je mladima savetovala da rade jeftinije projekte umesto da čekaju nekoliko godina da sklope veliki budžet putujući sa marketa na market. "Dok konačno skupe sredstva, može da se izgubi energija za sam projekat. Zato je dobro da rade makar i niskobudžetni film, da zadrže kontinuitet, a kriza neće trajati zauvek”, smatra ona.

Predsednik žirija 17. Festivala autorskog filma, reditelj i scenarista Majkl Rou, koji je prošle jeseni pobedio na tom festivalu sa filmom "Prestupna godina", najavio je danas da će producent njegovog novog filma biti slavni glumac i reditelj Gael Garsija Bernal.

"To će biti svojevrsni nastavak 'Prestupne godine', koja se bavila samoćom jedne mlade žene. U drugom delu glavni lik je devojčica čiji se roditelji razvode", rekao je on na konferenciji za novinare u Domu omladine Beograda.

Rou je dodao da planira trilogiju, čiji će treći deo biti posvećen usamljenosti vrlo starog muškarca. Na pitanje da li bi radio u Australiji, odgovorio je da bi se rado vratio u domovinu, ali da ga sada za Meksiko veže i nova porodica.

Što se tiče boravka u Beogradu, izjavio je da uživa jer može da vidi mnogo dobrih filmova.

"Čast je da vidite rad drugih ljudi i budete u prilici da ih podržite, da pomognete promociju talentovanih autora. Cenim filmove koji su u tehničkom smislu jednostavni, a u sadržaju fokusirani na ljudsku istinu, na istraživanje protivrečnosti ljudskog bića i društva", izjavio je Rou.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.